Opis artykułu
Usługi stolarskie w ostatnich latach cieszą coraz większą popularnością. Wybierając meble na zamówienie, klienci mają możliwość dostosowania ich do swoich indywidualnych potrzeb oraz lepszego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Usługi stolarskie cennik będzie się różnił w zależności od regionu, zakresu prac czy wybranych przez klienta materiałów.
Podstawowe prace stolarskie i ich ceny
Usługi stolarskie obejmują szeroki zakres prac. Jednak głównie stolarz zajmuje się tworzeniem mebli na zamówienie, ich renowacją i montażem. Bez względu na to, czy chciałbyś zamówić stolik, czy zrobić renowację szafy, stolarz doskonale poradzi sobie z każdym zleceniem. Sprawdź, jakie są podstawowe usługi stolarskie i ile kosztuje robocizna stolarza.
Wyroby na wymiar: szafy, komody, regały
Meble na wymiar to dobry sposób na optymalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni. Często klienci Jedną z najpopularniejszych usług stolarza jest tworzenie na wymiar mebli do przechowywania, takich, jak szafy, regały go garderoby czy komody. Jedną z zalet takiego rozwiązania jest to, że to właśnie Ty decydujesz o układzie szafek, ich wymiarach i wysokości zabudowy. Cena takiego zamówienia będzie zależeć m.in. od zakresu prac, materiału, z którego będzie wykonana szafa czy komoda oraz tego, ile kosztuje robocizna stolarza.
Renowacja mebli: odnawianie, lakierowanie, szlifowanie
Odnawianie mebli to dobry sposób na przywrócenie dawnego blasku swoim meblom czy zmianę aranżacji w Twoim domu. Zakup nowych mebli to jednak spory wydatek, więc wielu klientów stawiają właśnie na renowację. Istnieje kilka rodzajów odnawiania, takich, jak:
- odświeżanie powierzchni mebla;
- naprawa uszkodzeń;
- rekonstrukcja fragmentu lub całości mebla.
W zależności od potrzeb klienta i zakresem prac roboczogodzina stolarza będzie się różnić. Warto podkreślić, że w przypadku mebli zabytkowych oraz drewnianych cena będzie wyższa.
Montaż gotowych mebli i ich modyfikacja
Kiedy decydujemy się na meble, chcemy, aby były one nie tylko piękne i funkcjonalne, ale także perfekcyjnie zamontowane. Zazwyczaj zakłady stolarskie mają usługę montażu w swojej ofercie, jednak klienci nie zawsze z niej korzystają. Choć montaż mebli wydaje się stosunkowo prostym zadaniem, warto powierzyć tę pracę fachowcom. Profesjonaliści mają niezbędne doświadczenie oraz dysponują specjalistycznymi narzędziami, które są kluczowe dla efektywnego i bezpiecznego montażu. Dodatkowo powierzenie montażu fachowcom to gwarancja dla klienta, że meble zostaną zainstalowane poprawnie.
Specjalistyczne usługi stolarskie
Oferta zakładów stolarskich nie ogranicza się jedynie meblami na wymiar czy renowacją. Stolarzy oferują również usługi rzeźbiarskie, wykonują nietypowe projekty mebli czy produkują drzwi i okna. Finalna cena takich usług w dużej mierzy, zależy od tego, ile kosztuje roboczogodzina stolarza. Jeśli jestem fachowcem, który oferuje usługi stolarskie, warto zapoznać się z artykułem o zleceniach stolarskich.
Wyroby artystyczne: rzeźbienie, intarsja
Stolarzy skupiają się nie tylko na praktycznych walorach produkowanych meble, ale również na ich cechach estetycznych, więc oferują również takie specjalnie usługi, jak rzeźbienie czy intarsja. Rzeźnie, czy inaczej snycerstwo polega na tworzeniu pewnych form czy obrazów na drewnie poprzez usuwanie nadmiaru materiału. Z kolei intarsja jest sztuką zdobienia powierzchni drewnianych za pomocą kawałków drewna różnych gatunków. Te techniki zdobienia najczęściej wykorzystują do dekoracji drzwi, szafek, biurek czy komód, a cena zależy, m.in. od tego ile kosztuje godzina pracy stolarza.
Projekty specjalne: meble nietypowe, konstrukcje skomplikowane
W przeciwieństwie do gotowych mebli dostępnych w sklepach, meble na wymiar można dostosować do Indywidualnych potrzeb i gustu klienta. Na przykład, Twoje meble mogą zawierać specjalne schowki, przegródki czy jakieś inne elementy. Nie ważne jak skomplikowany jest projekt, doświadczeni stolarze potrafią wcielić w życie nawet najbardziej wymagające zamówienia. Może marzysz o klasycznym, pojemnym regale, czy stołu, który w kilka minut można schować w szafę – stolarz wykona każdy Twój projekt. Cena takiego zamówienia będzie zależeć od materiałów i tego, ile kosztuje roboczogodzina stolarza.
Stolarka okienna i drzwiowa: produkcja, montaż, naprawa
Oprócz tworzenia i renowacji mebli usługi stolarskie obejmują także stolarkę okienną i drzwiową. Polegają oni na produkcji, montażu, naprawie, konserwacji oraz modernizacji drzwi i okien. Stolarka zarówno drzwiowa, jak i okienna odgrywa ważną rolę nie tylko w zapewnieniu funkcjonalności i estetyki naszego domu, ale również w kwestiach związanych z bezpieczeństwem i efektywnością energetyczną.
Materiały a koszty usług
Wybierając meble na wymiar, klient ma szeroki wybór materiałów, z których mogą być wykonane. Materiał ma wpływ zarówno na trwałość mebli, jak i na końcowy koszt zamówienia. Sprawdź, jakie materiały obecnie popularne z branży stolarskiej i ile kosztują.
Różnice w cenach w zależności od używanych materiałów
Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w produkcji mebli na wymiar jest drewno. Drewno jest trwałe i pasuje do każdego stylu aranżacji. W ostatnich latach coraz częściej są używane też płyty laminowane. Są to materiały trwałe i łatwe w produkcji. Wielu klientów również decydują się na meble z tworzyw sztucznych. Są to materiały, które imitują naturalne drewno, metal lub kamień, jednak są lżejsze, odporne na zarysowania i uszkodzenia oraz łatwiejsze w pielęgnacji.
Dlaczego niektóre materiały są droższe?
Na rynku dostępne są różne materiały, z różnych standardów cenowych. Najdroższym materiałem do mebli na wymiar jest jednak drewno. Drewno uważane jest za materiał luksusowy, ponieważ jest to tworzywo naturalne, trwałe i pasują do każdej stylistyki aranżacji. Mimo to wielu klientów stawiają właśnie na ten materiał, ze względu na jego walory. Warto podkreślić, że cena mebli wykonanych z tego materiału też będzie się różnić w zależności od rodzaju drewna.
Jak wybór materiału wpływa na trwałość wyrobu?
Wybór odpowiednich materiałów ma kluczowe znaczenie dla trwałości mebli na wymiar. Dobór materiału powinien uwzględniać przeznaczenie mebli i warunki, w jakich będą używane. Droższe materiały, takie, jak drewno będą bardziej trwałe, a produkty z najniższej półki cenowej, niestety sprawdzą się jedynie w mało użytkowanych aranżacjach.
Porównanie cen stolarskich w różnych regionach Polski
Cennik usług stolarskich różni się od wielu czynników, takich jak zakres prac, materiałów, wybranych przez klienta oraz miejscowości. W dużych miastach, takich, jak Warszawa takie usługi będą droższe, niż w małej miejscowości. Poniżej przedstawiamy przybliżone usługi stolarskie cennik schody.
Ceny usług stolarskich w zależności od województwa
Jak już wspominaliśmy finalny koszt mebli na wymiar, tworzenia nietypowych konstrukcji czy ich renowacji zależy od tego, ile kosztuje roboczogodzina stolarza, od zakresu prac, materiałów wybranych przez stolarza oraz regionu. Sprawdź cennik usług stolarskich w różnych regionach Polski.
Województwo | Meble na wymiar |
Mazowieckie | 800 – 1500 zł/m² |
Małopolskie | 700 – 1400 zł/m² |
Śląskie | 700 – 1300 zł/m² |
Wielkopolskie | 700 – 1300 zł/m² |
Dolnośląskie | 700 – 1300 zł/m² |
Pomorskie | 750 – 1350 zł/m² |
Łódzkie | 650 – 1200 zł/m² |
Lubelskie | 650 – 1200 zł/m² |
Podkarpackie | 650 – 1200 zł/m² |
Kujawsko-Pomorskie | 650 – 1200 zł/m² |
Zachodniopomorskie | 700 – 1300 zł/m² |
Lubuskie | 650 – 1200 zł/m² |
Podlaskie | 650 – 1200 zł/m² |
Warmińsko-Mazurskie | 650 – 1200 zł/m² |
Świętokrzyskie | 650 – 1200 zł/m² |
Opolskie | 650 – 1200 zł/m² |
Czynniki wpływające na różnice cen w regionach
Cennik usług stolarskich uzależniony jest przede wszystkim od regionu Polski. W mniejszych miejscowościach koszty życia są niższe niż w dużych miastach, w tym i utrzymanie pracowni, co pozwala stolarzom oferować swoje usługi po niższych cenach. Dodatkowo w małych miastach zazwyczaj mniejsza konkurencja, wiec fachowcy oferują niższy ceny w celu przyciągnięcia klientów.
Podsumowanie
Meble na wymiar w ostatnich latach staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Jedną z głównych zalet mebli od stolarza jest uwzględnienie wszystkich indywidualnych preferencji klienta, zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Kolejną zaletą jest ich wyjątkowa trwałość. Cena mebli na zamówienie zależy od zakresu prac, materiałów, regionu oraz tego ile kosztuje godzina pracy stolarza. Chociaż finalny koszt zakupu mebli na wymiar może być wyższy niż w przypadku standardowych mebli, ich trwałość i jakość sprawiają, że będą służyć nam przez długie lata bez konieczności ich wymiany czy naprawy.