Opis artykułu
Nawet najbardziej proste, białe sufity napinane wyglądają estetycznie i pięknie: mają idealnie równą powierzchnię, są łatwe do czyszczenia, sprawdzają się w aranżacji każdych wnętrz. Ważną rolę w tym, jak będzie prezentował się sufit odgrywa właściwy dobór systemu jego podświetlenia, właśnie dlatego zaleca się dokonywać projektowania systemu oświetlenia sufitu napinanego jeszcze przed jego montażem.
Najlepsze nowoczesne systemy do oświetlenia sufitów napinanych
Dobór odpowiednich systemów oświetlenia sufitów napinanych przewiduje ustalenie zarówno rodzaju opraw oświetleniowych, jak i podjęcia decyzji o ich lokalizacji.
Jakie oświetlenie pod sufit napinany warto wybrać? Wszystko zależy od Twoich preferencji, budżetu, rodzaju pokoju itp. Jeśli nie możesz zdecydować się na jakąś opcję samodzielnie – warto zwrócić się o fachową poradę. Można ją uzyskać na przykład od elektryka, zamawiając jego usługi na portalu OTOmistrz.
Oto klasyczne sposoby, które są wykorzystywane do oświetlenia sufitów napinanych:
- Wersja klasyczna z jednym żyrandolem w centrum. Niedrogie i proste w instalacji rozwiązanie, obecnie tworzy się je najczęściej za pomocą lamp oszczędzających energię.
- Oświetlenie za pomocą lamp halogenowych. Przystępne cenowo, a jednocześnie piękne rozwiązanie. W przypadku stosowania takiego systemu oświetlenia lampy do sufitu napinanego mogą być umieszczane zarówno w centrum, jak i wzdłuż obwodu płótna.
- Oszczędne pod kątem ekonomicznym i jednocześnie pozwalające tworzyć różne designerskie rozwiązania, lampy ledowe są obecnie jednym z najbardziej popularnych rodzajów oświetlenia w sufitach napinanych. Sufity ledowe są najczęściej tworzone z wykorzystaniem lamp żarowych typu “Mignon” E-14.
- Podświetlenie napinanego sufitu także może zostać wykonane za pomocą nici światłowodowych lub technologii Star Print – każda z nich pozwala na stworzenie wspaniałego efektu nocnego nieba w gwiazdach.
Stosowanie lamp LED w aranżacji sufitów napinanych
Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii obecnie istnieje możliwość tworzenia różnych systemów oświetlenia ledowego połączonych z sufitami napinanymi. Najbardziej popularnymi wśród nich są:
- Sufity z ledami zastępczymi umieszczanymi wzdłuż obwodu. Do stworzenia takiego rozwiązania są wybierane taśmy LED, mocowane na specjalnym profilu, pozwalające stworzyć efekt płótna, które niby lewituje w powietrzu.
- Systemy oświetlenia do sufitów napinanych montowane między poziomami sufitów napinanych. Takie profile Led do sufitu napinanego najczęściej pełnią rolę wspomagającą i dają naprawdę piękny efekt estetyczny. Pozwalają również podkreślić strukturę sufitu, sprawiają, że staje się bardziej wyraźna.
- Szybujące linie. Jest to nowe, a jednocześnie przepięknie wyglądające rozwiązanie w zakresie oświetlenia sufitów napinanych. Do realizacji tego typu konstrukcji są stosowane profile dzielące, pozwalające na mocowanie jednocześnie dwóch rzędów pasków ledowych. Paski dodatkowo są pokrywane przezroczystą folią, która z jednej strony maskuje lampki LED, zaś z innej przepuszcza wystarczającą ilość światła.
- Ukrycie elementów oświetlenia pod sufitem napinanym. Takie rozwiązanie tworzące efekt świecenia dekoracji sufitowych “od zewnątrz” zostało opracowane specjalnie dla półprzezroczystych sufitów napinanych.
- Nadruk fotograficzny lub sufity ze wzorami 3D a podświetlenie sufitów napinanych. W celu uzyskania najlepszego efektu są wykorzystywane rozwiązania, nazywane Double Vision, których wygląd jest bardzo podobny do podświetlanych półprzezroczystych sufitów napinanych, jednak w tym przypadku sufit napinany z LED może być wykonany zarówno z klasycznej folii PVC, jak i bardziej ekologicznego płótna z nadrukiem.
Sufit ledowy: jak wybrać najlepszą opcję?
Dokonywania wyboru odpowiedniego sufitu ledowego zaleca się jeszcze przed rozpoczęciem zakupów odpowiednich materiałów i tym bardziej przed dokonaniem prac montażowych. Należy uwzględniać nie tylko walory estetyczne konstrukcji, ale i to, w jaki sposób zostanie podłączona do urządzenia oświetleniowego. Należy pamiętać, że po zamocowaniu sufitu napinanego nie będzie już możliwości montażu dodatkowych kabli.
Jeśli decydujesz się na sufit napinany Wrocław z PVC, wówczas należy mieć na uwadze, że może on przepuszczać tylko 50% światła. Zatem, jeśli zamontujesz oświetlenie pod sufitem i będziesz chciał je wykorzystywać jako podstawowe oświetlenie w pomieszczeniu, zadbaj o to, by źródło światła miało wystarczająco dobre nasilenie.
Jak wybrać wysokiej jakości taśmę LED do sufitu napinanego. Warto wybierać certyfikowane produkty, na których opakowaniach są podawane ich wszystkie charakterystyki.
Decydując się na to, jakie oświetlenie do sufitu napinanego wybrać, zwróć uwagę na następujące jego charakterystyki:
- Temperatura światła – zimne, neutralne lub dzienne, ciepły strumień świetlny.
- Kąt wiązki światła. Od tego wskaźnika będzie zależeć, jaka część pokoju zostanie oświetlona.
- Moc. Będzie od tego zależeć jasność oświetlenia i zużycie energii elektrycznej.
Podświetlany sufit napinany
Należy także tworzyć z uwzględnieniem charakterystyk pomieszczenia. Na przykład taśma LED otwartego typu nadaje się do oświetlania sufitów LED w kuchniach i na korytarzach. Ze względu na dużą wilgotność do oświetlania łazienek stosuje się jedynie uszczelnioną taśmę LED. Także należy zadbać o wystarczającą jasność napinanych sufitów z oświetleniem typu LED. Czynnikiem oddziałującym na jasność wstęgi jest rodzaj diody LED. Najpopularniejsze są obecnie paski z diodami LED SMD3528 i SMD5060. Do oświetlenia dekoracyjnego bardziej odpowiedni będzie kolorowy pasek LED, może być monochromatyczny (jednokolorowy) lub wielokolorowy (RGB). Należy pamiętać, że pasek LED RGB może być wyposażony tylko w duże diody LED SMD 5060. Nie zapominaj także o tym, że podświetlane ledami sufity mogą pełnić rolę wspomagającego oświetlenia, natomiast podstawowym źródłem światła w pomieszczeniu nadal może pozostawać klasyczny żyrandol.