Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje tapetowanie?

01.05.2024
185
Ile kosztuje tapetowanie?


Tapety są jednym z najbardziej popularnych materiałów dekoracyjnych, który dodatkowo wyróżnia się mnóstwem faktur, kolorów i sposobów produkcji. Dalej porozmawiamy o tym, ile kosztuje tapetowanie oraz na temat rozwiązań, które pomogą zaoszczędzić na zamówieniu takiej usługi.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Tapetowanie Mamy 4301 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Rodzaje tapet i ich wpływ na koszty

Na rynku można spotkać dziesiątki odmian tapet, które różnią się materiałem produkcji, sposobem klejenia, wymaganiami wobec pielęgnacji i wieloma innymi charakterystykami (są na przykład dostępne tkaniny szerokie i wąskie).

Przegląd popularnych rodzajów tapet

Tradycyjną, a jednocześnie najtańszą opcją, są tapety papierowe. Popularnością cieszą się też bardziej wytrzymałe i łatwe do czyszczenia tapety winylowe.

Można także spotkać bardziej luksusowe materiały, przy wyborze których warto pamiętać nie tylko o wyższym koszcie samych tapet, ale i o tym, że w ich przypadku położenie tapety cena będzie wyższa. Są to na przykład tapety z włókna szklanego, fototapety, tapety 3D lub tapety tekstylne.

Ceny różnych typów tapet

Koszt tapet jest liczony za każdy metr kwadratowy, przeciętnie przedstawia się w taki sposób:

Rodzaj tapetyŚredni koszt
Papierowa10-30 zł/m²
Winylowa20-50 zł/m²
Z włókna szklanego40-70 zł/m²
Fototapeta25-55 zł/m²
3D35-65 zł/m²
Zmywalna i odporna na zabrudzenia20-45 zł/m²
Tekstylna30-60 zł/m²

Koszty materiałów niezbędnych do tapetowania

Poza kosztami tapet na tapetowanie cennik oddziałuje wartość materiałów, które są wykorzystywane do umieszczania tapet na ścianie. Powinny być dobrej jakości – zapewni to nie tylko doskonały wygląd tapety, ale i jej niezawodne przymocowanie do ściany.

Tapeta, klej i inne materiały

Jakie materiały najczęściej uwzględnia cena tapetowania? Oto podstawowe spośród nich:

  • preparaty gruntujące (30-80 zł/litr);
  • klej (20-60 zł/kg).

Warto także wspomnieć o narzędziach zapewniających właściwy przebieg położenia tapet. Oto co może się przydać podczas prac:

  • pędzel do kleju (10-30 zł);
  • nożyce do tapet (15-50 zł);
  • poziomica (20-70 zł);
  • szpachelka (20-50 zł) itp.

Jak oszczędzać na materiałach bez utraty jakości?

Zaoszczędzić na materiałach i tym samym sprawić, że cena położenia tapety będzie niższa można na różne sposoby. Przykładowo można kupić hurtem tapety i materiały do ich położenia. Jeśli wydaje Ci się, że tapetowanie cena jest zbyt wysoka, nie warto próbować oszczędzać na materiałach, gdyż w efekcie końcowym przełoży się to na nieestetyczny wygląd całej pracy, a nawet może skutkować potrzebą ponownego klejenia, co tylko podniesie wartość usług. Oszczędnych alternatyw można poszukać wspólnie z fachowcem, ale jeszcze lepszym pomysłem będzie zamówienie ekipy, wyszukanej za pomocą portalu Otomistrz: cennik tapetowania u wielu fachowców nie jest wysoki, a decydując się na ich usługi nie będziesz mieć potrzeby kupowania różnych narzędzi do pracy.

Tapetowanie cena

Koszt robocizny: samodzielne tapetowanie vs. wynajęcie fachowca

Porozmawiamy teraz o tym, ile kosztuje tapetowanie wykonane przez fachowców z doświadczeniem i dysponujących niezbędnymi narzędziami. Zastanówmy się również nad tym, czy uda się obniżyć tapetowanie cena podejmując się samodzielnego klejenia.

Porównanie kosztów DIY i profesjonalnego tapetowania

Znaczne oszczędności można osiągnąć, decydując się na samodzielne tapetowanie lub wykonanie części prac we własnym zakresie. Wówczas można zaoszczędzić nawet 80% środków w porównaniu do tych, które liczy sobie tapeciarz za każdy metr położenia tapety. Jednak odradzamy klejenie tapet DIY, jeśli nie masz doświadczenia w tej kwestii, gdyż skutkiem takich działań może być zepsucie samej tapety, a nawet ściany.

Czynniki wpływające na cenę usług tapetowania

Ile kosztuje położenie tapety? Końcowa tapetowanie cena robocizny obejmuje najczęściej przygotowanie ścian do tapetowania, koszt materiałów eksploatacyjnych oraz samą pracę. Na to, jaka będzie cena położenia tapety wpływa także rodzaj tapet, z którymi będą pracować fachowcy.

To, ile kosztuje tapetowanie, jest uwarunkowane przez region oraz miejscowość, w której jest świadczona usługa. Przykładowo w województwach, jak mazowieckie albo śląskie, zarówno ceny materiałów, jak i klejenie tapety cena mogą być nieco wyższe niż w innych regionach Polski.

WojewództwaCeny
Kujawsko-Pomorskie, Lubelskie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie20-22 zł
Dolnośląskie, Lubuskie, Łódzkie, Pomorskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-Mazurskie, Zachodniopomorskie23-25 zł
Małopolskie, Mazowieckie, Śląskie, Wielkopolskie26-38 zł

Tapetowanie cena za metr ulega także zmianom ze względu na typ tapet nakładanych na ścianę:

Rodzaj tapetyZastosowanieŚredni koszt położenia
Tapeta winylowaPomieszczenia o różnym stopniu wilgotności.40 – 50 zł/m²
Tapeta papierowaTradycyjne i klasyczne wnętrza (salon, jadalnia, sypialnia).Do 37 zł/m²
Tapeta flizelinowaOgólne zastosowanie, łatwe w zmianie dekoracji.35-45 zł/m²
Tapeta z włókna szklanegoPomieszczenia wilgotne (łazienki, kuchnie), wytrzymałość.42 – 64 zł/m²

Ile kosztuje położenie tapety

Wpływ wielkości i kształtu pomieszczenia na koszty tapetowania

Aby określić koszt usług przy tapetowaniu przez prywatnego wykonawcę, potrzebna jest znajomość całkowitej powierzchni ścian i obwodu pomieszczenia. Istnieją usługi, które są liczone od metra kwadratowego, na przykład tapetowanie lub gruntowanie. Ponadto występują też takie usługi, dla wykonania których potrzebna jest znajomość metrów bieżących, przykładowo jest to montaż listew przypodłogowych lub naklejanie bordiur.

Jak powierzchnia i konfiguracja ścian wpływają na koszty?

Nieregularne kształty, wnęki, słupy albo występy powodują zwiększenie ilości odpadów, a więc jeśli występują w pomieszczeniu będą skutkować zapotrzebowaniem na większa ilość tapet i wydłużeniem pracy fachowca. Sprawi to, że tapetowanie cena za metr będzie wyższa. Natomiast, jeśli na ścianach znajdują się okna lub drzwi, ilość wykorzystywanych tapet z reguły jest mniejsza (chyba że chodzi o tapety ze skomplikowanym wzorem, których płótna należy dostosowywać do siebie).

Obliczanie potrzebnej ilości tapety

Żeby obliczyć niezbędną ilość tapet, w pierwszej kolejności przeprowadza się pomiar długości i wysokości każdej ściany, na podstawie czego wyliczana zostaje powierzchnia do klejenia w metrach kwadratowych. To od niej w znacznym stopniu zależy cena tapetowania. Od obliczonej powierzchni odejmuje się tę, na której tapety nie będą klejone. Po przeprowadzonych obliczeniach można przystąpić do wyboru tapety, a następnie ustalić , ile metrów kwadratowych pokrywa jedna rolka wybranej tapety. To wszystko – teraz już wiesz, ile rolek będzie Ci potrzebnych. Zachęcamy kupować o 10-15% materiału więcej, niż przewidziały obliczenia.

Podsumowanie

Teraz już wiesz, Ile kosztuje położenie tapety, jak i to, że nie warto decydować się na samodzielne podjęcie takiej pracy, jeśli nie masz w tym doświadczenia. Wiesz też, gdzie znaleźć ekipę gotową zaoferować dobry cennik tapetowania – jest to oczywiste, że na portalu Otomistrz. To tu nawiążesz współpracę z ekipą, która zagwarantuje równe naklejanie arkuszy, brak widocznych szwów, czyste tapety bez plam kleju, dokładne przycinanie i solidne przyklejanie bez pęcherzy powietrza w każdym przypadku, nawet jeśli będzie realizować tak trudne zadanie, jak montaż flizeliny.

Potrzebuję pomocy z...