Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Ile kosztuje tynkowanie ścian?

01.05.2024
562
Ile kosztuje tynkowanie ścian?


Ostatnim z „surowych” etapów budowy każdego budynku jest tynkowanie ścian. Proces tynkowania polega na nałożeniu na powierzchnię konstrukcji ściennych i sufitów specjalnej mieszanki budowlanej, której skład zależy od jej przeznaczenia i rodzaju. W dalszej części artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania oraz wiele innych kwestii związanych z tynkowanie ścian cena. Pamiętaj, że dokładne zrozumienie wszystkich aspektów tego procesu pozwoli Ci podjąć bardziej świadomą decyzję dotyczącą wyboru tynkarza oraz metody tynkowania, spełniającą Twoje oczekiwania.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Tynki maszynowe Mamy 3670 specjalistów Średnia ocena 5.0 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Czynniki wpływające na koszt tynkowania

Kluczowym elementem wpływającym na tynkowanie ścian cena za metr kwadratowy jest rodzaj używanego tynku. Wybór tego materiału na rynku jest niezwykle różnorodny, i przy podejmowaniu decyzji warto brać pod uwagę nie tylko aspekty cenowe, ale również charakterystyki danego tynku.

Rodzaj tynku: gipsowy, cementowy, dekoracyjny

Tynki gipsowe są zwykle stosowane do tynkowania wnętrz w pomieszczeniach o normalnej temperaturze i wilgotności, ponieważ mają niską odporność na wilgoć. Tynki cementowe są przeznaczone do wyrównywania ścian i sufitów w celu późniejszego pokrycia cienkowarstwowymi materiałami wykończeniowymi. Materiały na bazie cementu są stosowane do tynkowania pomieszczeń o specyficznym reżimie temperatury i wilgotności (łazienki, kuchnie, nieogrzewane pomieszczenia gospodarcze), a także elewacji i innych konstrukcji budowlanych narażonych na stałe niekorzystne czynniki, takie jak warunki atmosferyczne i wysoka wilgotność.

Tynki dekoracyjne — rynek budowlany oferuje wiele rodzajów mieszanek tynkarskich do wykończeń dekoracyjnych. Ze względu na zastosowane spoiwo dzielą się one na akrylowe, silikonowe, silikatowe i mineralne, co pozwala dobrać odpowiedni materiał do konkretnych celów i warunków eksploatacji. Tynki dekoracyjne są również klasyfikowane według zewnętrznych właściwości końcowej powłoki:

  • Teksturowane — zawierają nierozpuszczalne frakcje, które pozwalają na stworzenie oryginalnej tekstury poprzez fugowanie.
  • Strukturalne — mieszanki tworzyw sztucznych o jednorodnym składzie. Zaprojektowany do niezależnego tworzenia unikalnego reliefu na powierzchni za pomocą specjalnego narzędzia lub improwizowanych środków
  • Weneckie — zawierają mączkę z marmuru, onyksu i innych kamieni naturalnych, dzięki czemu powłoka imituje powierzchnię kamienia naturalnego.

Wielkość i stan powierzchni do tynkowania

Począwszy od wielkości powierzchni, warto wiedzieć, że większe obszary mogą wymagać więcej czasu i zasobów do pokrycia odpowiednią warstwą tynku. W związku z tym, przed rozpoczęciem prac, istotne jest precyzyjne pomiarkowanie powierzchni, aby możliwe było oszacowanie ilości potrzebnych materiałów i zasobów ludzkich do ile kosztuje tynkowanie domu.

Natomiast stan powierzchni ma istotny wpływ na przygotowanie do tynkowania. Jeśli ściany są nierówne, pękające, lub pokryte warstwą starego tynku, może być konieczne przeprowadzenie prac związanych z ich wyrównaniem czy gruntowaniem. Staranne przygotowanie podłoża to kluczowy krok, który wpływa na trwałość i estetykę końcowego efektu tynkowania.

Koszty materiałów do tynkowania

Materiały do tynkowania stanowią znaczącą część kosztów budowy lub remontu domu. Ceny różnych rodzajów tynków mogą się znacząco różnić, wpływając tym samym na łączny budżet projektu.

Ceny różnych rodzajów tynków

Poniżej przedstawiono tynkowanie cena:

Rodzaj tynkuCena za worek 30 kg
Gipsowy20-40 zł
Cementowy30-50 zł
Dekoracyjny50-100 zł

Dodatkowe materiały niezbędne do tynkowania

Podczas procesu tynkowania konieczne jest uwzględnienie dodatkowych materiałów, które wspierają trwałość i estetykę powierzchni. Poniżej przedstawione są niezbędne materiały do tynkowania. Ceny mogą się różnić w zależności od producenta, lokalizacji i jakości danego produktu:

  • Siatka zbrojeniowa: 2-5 zł za metr bieżący;
  • Włóknina szklana: 3-8 zł za metr bieżący;
  • Gruntowanie podłoża: 10-20 zł za litr;
  • Masa szpachlowa: 15-30 zł za kilogram;
  • Śruby dystansowe: 0,50-2 zł za sztukę;
  • Progi maskujące: 5-15 zł za sztukę.

Tynki maszynowe cena

Koszt robocizny: kluczowy element wyceny tynkowania

Koszt robocizny stanowi kluczowy element w procesie wyceny tynkowania i może mieć znaczący wpływ na ostateczny koszt tynkowania domu 120m2. Różne czynniki wpływają na tę kwestię, a zrozumienie ich może pomóc w ile kosztuje tynkowanie domu.

Jak kształtują się stawki za tynkowanie?

Stawki za cena tynkowania mogą znacznie się różnić, zależnie od wielu czynników: od rodzaju tynku, skomplikowania i stanu powierzchni i również dużą rolę gra doświadczenie wykonawcy. Bardziej doświadczeni tynkarze mogą pobierać wyższe stawki za ile kosztuje tynkowanie. Jednak warto zaznaczyć, że bardziej doświadczeni specjaliści mogą także gwarantować lepszą jakość pracy.

Czynniki wpływające na ceny usług tynkarskich

Tynkowanie ścian cennik podlega wpływowi wielu czynników, zarówno tych związanych z charakterystyką konkretnego projektu, jak i czynników zewnętrznych. Tynkowanie cena za m2 może znacząco różnić się w zależności od regionu. W miastach koszt tynkowania domu 150m2 zazwyczaj jest wyższy niż na obszarach wiejskich. W okresach zwiększonego popytu na usługi budowlane, koszt tynkowania domu 100m2 może być wyższy ze względu na ograniczoną dostępność wykonawców.

Tynkowanie ścian cena

Wpływ lokalizacji na koszty tynkowania

Lokalizacja geograficzna ma istotny wpływ na to ile kosztuje tynkowanie. Ceny usług tynkarskich mogą znacząco różnić się w zależności od regionu.

Różnice w cenach usług tynkarskich w zależności od regionu

W tabele został przedstawiony koszt tynkowania domu w różnych regionach Polski:

MiastoTynk cementowo-wapiennyTynk gipsowy
Wrocław52 zł/m246 zł/m2
Warszawa64 zł/m254 zł/m2
Kraków54 zł/m248 zł/m2
Łódź56 zł/m250 zł/m2
Rzeszów56 zł/m246 zł/m2
Gdańsk50 zł/m248 zł/m2
Bydgoszcz50 zł/m248 zł/m2
Toruń49 zł/m246 zł/m2
Lublin54 zł/m246 zł/m2
Zielona Góra52 zł/m243,50 zł/m2
Opole54 zł/m246 zł/m2
Białystok50 zł/m246 zł/m2
Katowice54 zł/m246 zł/m2
Kielce52 zł/m243,50 zł/m2
Olsztyn52 zł/m248 zł/m2
Poznań56 zł/m248 zł/m2
Szczecin56 zł/m248 zł/m2

Podsumowanie

Przed przystąpieniem do tynkowania wewnętrznych ścian, istotne jest dokładne zaznajomienie się z różnymi rodzajami tynków oraz koszt tynkowania domu, w tym cenami materiałów i robocizny dostosowanymi do lokalnych warunków w Twojej miejscowości. Podjęcie decyzji między samodzielnym, ręcznym tynkowaniem a skorzystaniem z usług profesjonalistów zależy od Twoich umiejętności i doświadczenia. Warto pamiętać, że solidnie nałożony tynk może przetrwać przez wiele lat, a tynkowanie ścian zwłaszcza gdy jest wykonane przez fachowców, często gwarantują wysoką jakość i trwałość. Przy wyborze ekipy do prac tynkarskich, warto poprosić o informację — ile kosztuje tynkowanie, obejmujący zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. W praktyce często okazuje się, że tynki cementowe są najbardziej opłacalne pod względem kosztów.

Potrzebuję pomocy z...