Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

10 najlepszych roślin żywopłotowych – przegląd najpopularniejszych roślin

10.10.2023
3055
10 najlepszych roślin żywopłotowych – przegląd najpopularniejszych roślin


Mówiąc o ciekawskim sąsiedzie, od razu chce się odgrodzić od jego spojrzeń. Inspiracją fajnego odgrodzenia może być jedno z nich w Szkocji – jego długość wynosi 530 metrów, wysokość – 30 metrów, a samo ogrodzenie posadzono w 1745 roku:) Żartujemy, oczywiście, ale właśnie ten wysoki żywopłot dał naszej redakcji pomysł do napisania artykułu.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Usługi ogrodnicze Mamy 2177 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Czekać…

Co najlepsze na żywopłot? Rady ogrodnika z 10-letnim doświadczeniem

Wybór, co na żywopłot, zależy bezpośrednio od celu żywopłotu i priorytetów gospodarza domu. Zdaniem naszego eksperta, musisz zdecydować, czy będziesz mógł dobrze dbać o rośliny  i ile pieniędzy chcesz na niego przeznaczyć. Jeśli celem jest udekorowanie działki, podkreślenie określonego obszaru, wybierz kwitnące krzewy na żywopłot. Jeśli chcesz ogrodzić teren na całym obwodzie, najlepiej się sprawdzą drzewa na żywopłot.

Wybór roślin na ogrodzenie jest dość szeroki:

  • Żywopłot iglasty szybkorosnący jest uważany za jeden z najlepszych. Drzewa iglaste posadzone ciasno (w odległości 60–70 cm) tworzą wysoką (od 2 do 5 m) nieprzepuszczalną żywą ścianę. Dzięki delikatnym szmaragdowozielonym igłom drzewa zachowują swój dekoracyjny efekt przez cały rok i tworzą żywopłot wiecznie zielony. Także te drzewa równie dobrze tolerują zarówno mróz, jak i upał.
  • Jeśli chcesz posadzić nowoczesny żywopłot o wysokości 1,5–2 m, zwróć uwagę na ozdobne krzewy na żywopłoty. Do strzyżenia idealnie nadają się ligustr i berberys. Formy strzyżone wymagają stałej i żmudnej pielęgnacji. Jeśli nie masz na to czasu lub wolisz naturalny styl, możesz posadzić wolno rosnący żywopłot. Odpowiednie są dla niej krzewy o gęstej i zwartej koronie. Jest ich też dużo, na przykład krzewuszka cudowna.
  • Inną grupą roślin żywopłotowych są krzewy kolczaste. Są dekoracyjnymi żywymi zasłonami. Często kwiaty na żywopłot są sadzone wzdłuż ogrodzenia razem z innymi roślinami. Najlepszym wyborem będzie oczywiście róża.

Żywopłoty liściaste – najpopularniejsze rośliny

Ligustr pospolity

Krzewy na żywopłot z ligustra rosną bardzo szybko, a na przycinanie reagują jeszcze większą aktywnością wzrostu. Do sadzenia ligustra pospolitego najlepiej wykorzystać sadzonki. One mogą wyrosnąć w tempie do 60 cm rocznie! Ligustr pospolity zimą da radę przetrwać mróz, więc tej rośliny nie trzeba przykrywać. Nawet jeśli zimą krzewy będą lekko oszronione, nie musisz się martwić. Roślina ta z łatwością zregeneruje się i wyhoduje nowe pędy.

Ligustr pospolity

Grab

Grab jest jedną z najszlachetniejszych roślin na żywopłoty. Grab kolumnowy w ogrodzie dobrze znosi przycinanie i pozwala szybko uformować koronę o wymaganym kształcie żywopłotu. Krzewy są strzyżone kilka razy w roku, po raz pierwszy – wczesną wiosną. 2 odmiany tej rośliny – grab kolumnowy czerwony i grab kolumnowy żółty jesienią stają się szczególnie piękne dzięki liściom, które zmieniają kolor odpowiednio do nazwy. Jak szybko rośnie grab? Raczej powoli, ale osiąga znaczne rozmiary, dlatego jego gałęzie często mogą wznosić się dość wysoko (do 2,5-3 m).

Berberys Thunberga

Ta odmiana pochodzi z Chin i Japonii i jest jedną z najlepszych roślin na niski żywopłot. Jego małe liście mają różne odcienie: czerwony, różowy, brązowy lub żółty. Żywopłot z berberysu osiąga wysokość 50-150 cm. Główną zaletą odmiany jest wysoka odporność na choroby grzybowe. Berberys Thunberga jest zimozielony i nie boi się mroźnych zim. Jeżeli chodzi o wymagania berberysa, należy go sadzić wczesną wiosną lub jesienią, także chronić od światła słonecznego.

Berberys Thunberga

Bukszpan wieczniezielony

Żywopłot z bukszpanu wieczniezielonego jest świetnym wyborem! Trudno wyobrazić sobie roślinę tak bezpretensjonalną i piękną przez cały rok. Przy odpowiednim dbaniu wysokość bukszpana wieczniezielonego może wynosić 1,5 metra. Na kwitnienie bukszapana trzeba będzie trochę poczekać, a właściwie około 20 lat. Właśnie po takim czasie roślina zaczyna kwitnąć. Wśród wymagań bukszpana wieczniezielonego jest jedno najważniejsze – w czasie upałów należy obficie go polewać.

Kwiaty na żywopłot – najlepsze opcje

Róża

Najbardziej odpowiednie do stworzenia żywopłotu są róże krzewiaste, które rosną na wysokość od 75 do 150 cm, ale można stworzyć zarówno niższy, jak i wyższy żywopłot. Najważniejsze jest to, żeby wybrane odmiany były zaliczane do grupy kwitnących w sposób ciągły lub ponownie kwitnących. Kwitnące żywopłoty są trendem ostatnich lat, ponieważ bardzo pięknie wyglądają.

Krzewuszka cudowna

Krzewuszka cudowna

Jest wprawdzie cudowną rośliną do żywopłotu. Zwykle krzewuszka zaczyna kwitnąć od połowy maja, a kończy dopiero w połowie czerwca. Będziesz zaskoczony, jak szybko rośnie krzewuszka. Najpiękniejsze jest kwitnienie latem, często za pąkami nie widać zieleni. Pod koniec sierpnia krzew ponownie pokrywa się kwiatostanami, ale na mniejszą skalę. Kwitnie krzewuszka do samego końca września. Przyjrzyjmy się głównym odmianom tej rośliny:

  • Alexandra;
  • Aureovariegata;
  • Brigela;
  • Bristol Snowflake;
  • Nana Purpurea;
  • Pink Princess;
  • Styriaca;
  • Variegata;

Laurowiśnia wschodnia

Żywopłot z laurowiśni wschodniej jest doskonałym rozwiązaniem, aby działka cieszyła Cię swoim pięknem przez cały rok. Roślina zimozielona nie tylko urozmaica ogród, ale również cieszy smacznymi jagodami. Duże sadzonki laurowiśni wschodniej nadają się na żywopłot, ponieważ osiągają wysokość 9,5 m, co pozwala stworzyć niezawodną żywą ścianę. Laurowiśnia jest bezpretensjonalna w utrzymaniu, ale wady obejmują późne kwitnienie – zaczyna się dopiero po czterech latach.

Drzewa iglaste – TOP-3 najlepszych

Tuja

Tuja na żywopłot jest wręcz najczęstszym wyborem, i to niedaremnie! Ze wszystkich drzew iglastych tuja szybkorosnąca na żywopłot jest niebezpodstawnie uważana za najlepszą opcję. Roślina jest absolutnie bezpretensjonalna do warunków, czuje się dobrze zarówno w świetle, jak iw półcieniu, nie boi się surowych zim. Jaka tuja na żywopłot jest najlepsza? Wszystko zależy od tego, o jakiej wysokości życzysz sobie żywopłot. 

Tuja

Cyprysik

Cyprysik na żywopłot jest klasyką. Jest popularny w uprawie i wygląda bardzo pięknie – jego gałęzie są krótkie i wznoszą się ku górze. Jest bardzo podobny do tui, zasadniczą różnicą jest to, że cyprysik lepiej się nadaje do cieplejszego klimatu.  I oczywiście nie można nie zauważyć, jak dobry jest cyprysik w żywopłocie. Po osiągnięciu około 2 metrów wysokości można go sadzić w żywopłocie, zachowując gęstość sadzenia około 1,20-1,5 metra. Na pytanie, jaki cyprysik na żywopłot jest najlepszy, nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najlepiej przeczytać o jego odmianach i wybrać najbardziej odpowiadającą.

Jałowiec

Jałowiec na żywopłot tworzy nie tylko niezawodną ochronę przed wzrokiem ciekawskich sąsiedzi, ale także czyni takie ogrodzenie bardzo niezwykłym. Istnieje ponad 70 rodzajów jałowca. Ta roślina należy do rodziny cyprysów. Wśród nich jest także jałowiec szybkorosnący na żywopłot, a także niższe odmiany. Żywopłot z jałowca będzie ozdobą działki wiejskiego domu przez wiele lat, ten gatunek drzew iglastych jest długowieczny. Jałowiec na niski żywopłot też dobrze się sprawdzi, trzeba jedynie bardziej go obcinać.

Podsumowanie

  • Do stworzenia żywopłotu najlepiej wykorzystać młode rośliny, które trochę już urosły i mogą łatwo zakorzenić się w nowym miejscu. Sadzenie należy rozpocząć wiosną.
  • Żywopłot wymaga dobrego zadbania, żeby mógł spełniać swoje funkcje;
  • Najpierw musimy określić, do czego potrzebujemy żywopłotu. Po wyznaczeniu celów przystępujemy do wyboru roślin. Żywopłot można wykorzystać do odgrodzenia terenu od sąsiadów, pobliskiej drogi, osłony przed wiatrem, podzielenia terenu na różne strefy  lub jako tło dla innych roślin.
  • Każdy żywopłot, niezależnie od wielkości, musi być regularnie przycinany. W przeciwnym razie jeden krzew będzie rósł szybciej, drugi wolniej. Rezultatem będzie nieporządny wygląd. Ścinanie powinno być prowadzone w miarę pojawia się nowych przyrostów.