Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku? Instrukcja wykonania

10.10.2023
6202
Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku? Instrukcja wykonania


Dziś mowa będzie o palenisku ogrodowym. Czy dałoby się zbudować coś takiego samodzielnie osobie, która w życiu nie położyła żadnej cegły?  Postanowiliśmy upewnić się, czy palenisko ogrodowe murowane jest możliwe do samodzielnego zbudowania.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Usługi ogrodnicze Mamy 2177 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Czekać…

Rodzice kolegi z naszej redakcji podjęli się wyzwania stworzyć palenisko ogrodowe w ziemi samodzielnie, mimo że są emerytami. Punktem wyjścia był fakt,  że skoro palenisko ogrodowe jest na ulicy, to przynajmniej nie będzie stanowić zagrożenia. Nie można się poparzyć ani zatruć dymem z paleniska na ulicy.

Budowa paleniska okazała się bardzo trudna dla nieprzygotowanej osoby. Jest trudna w sensie dosłownym – z tego powodu, że cegła jest ciężka (zwłaszcza szamotowa), trudno wymieszać mieszankę itp. Okazało się też, że dla murarza nie ma dobrej pogody. Rodzice kolegi pracowali zarówno w deszczu, jak i na słońcu, i w każdym z tych przypadków pogoda była zła! Murowane palenisko na ognisko było gotowe w 4 dni! Całą redakcją jesteśmy zadowoleni z paleniska i chętnie się podzielimy wszystkimi niuansami.

Jak zrobić samemu palenisko ogrodowe i z jakich materiałów?

Palenisko ogrodowe diy może być wspaniałym doświadczeniem. Zbudować palenisko nie jest trudno, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim miejsce paleniska musi być zgodne z przepisami przeciwpożarowymi. Przyszłe palenisko na ogrodzie musi spełniać następujące warunki:

 • Musi być zainstalowane w odległości co najmniej 4 metrów od drzew i krzewów;
 • Odległość od budynków mieszkalnych i gospodarczych musi wynosić 3-3,5 metra;
 • Lepiej jest umieścić palenisko na działce prywatnej, na przykład na daczy, w wystarczającej odległości od domu, aby dym do niego nie docierał;
 • Nie umieszczaj strefy ognia bezpośrednio w pobliżu ogrodzeń dzielących teren, ponieważ dym z ognia będzie przeszkadzał sąsiadom;
 • Nie instaluj przyszłego paleniska na wzgórzach, po stronie nawietrznej;
 • Nie wyposażaj miejsca na otwarty ogień w pobliżu substancji palnych, butli gazowych i chemii gospodarczej.

Palenisko na ognisko powinno harmonijnie wpasować się w projekt strony, podkreślając piękno i przemyślany krajobraz wiejski. Z reguły w pobliżu ognia musi się znaleźć miejsce na relaks – niewielki obszar wyłożony cegłami ogniotrwałymi, płytami chodnikowymi lub kamieniem. Ta przestrzeń ma dwie funkcje: nie pozwala na rozprzestrzenianie się ognia z powodu przypadkowej iskry i służy jako idealne miejsce wypoczynku dla całej rodziny.

Palenisko z kamienia

Z czego zrobić palenisko ogrodowe?

Palenisko do grilla musi być zrobione z materiałów niepalnych, które po podgrzaniu nie wydzielają żadnych toksycznych substancji i nie pozwalają na rozprzestrzenianie się ognia i węgla na terenie działki.

Z czego zrobić palenisko: opowiadamy o najlepszych i sprawdzonych materiałach:

 • Palenisko z betonu. Jest to najbardziej praktyczne i opłacalne rozwiązanie wśród opcji z czego zrobić palenisko ogrodowe, ale jest pewien haczyk: beton będzie długo schnąć, a więc kominek będzie gotowy do użytku dopiero po 3-4 tygodniach. O wiele wygodniej jest używać płyt betonowych lub gotowych materiałów – obramowań, doniczki ogrodowej, pierścienia do studni. Aby kominek wyglądał bardziej estetycznie, można go wykończyć kamieniem lub płytkami.
 • Palenisko na ognisko z cegły. Cegła sama w sobie jest bardzo piękna, a dzięki wzorzystemu układowi można uczynić palenisko z cegieł jeszcze bardziej efektownym. Ważny niuans: tani i niskiej jakości materiał może nie wytrzymać wysokich temperatur. Do dekoracji wnętrz zaleca się stosowanie cegieł szamotowych wykonanych z gliny ogniotrwałej. Zewnętrzną stronę można wyłożyć cegłą klinkierową.
 • Palenisko z kamienia. Kamień jest niezawodny i bezpieczny. Jest też drogi, ale nie trzeba go za dużo. Należy pamiętać, że tylko twardy kamień może wytrzymać bliski kontakt z ogniem. Palenisko z granitu lub bazaltu będą Ci wiernie służyć, ale skała wapienna lub muszlowa nie są dobrym wyborem. Ognisko z kamienia polnego także jest świetną opcją. Kruszony kamień idealnie nadaje się do wykończenia dna.
 • Palenisko z metalu. Paleniska na ogniska ogrodowe są najczęściej wykonane z metalu (żeliwa, stali i miedzi). Główną wadą takich modeli jest ryzyko poparzenia. Łatwo się przez nie poparzyć nawet po wygaśnięciu ognia; to nie jest najlepsza opcja, jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Czasami metal jest również używany do budowy kreatywnych palenisk – na przykład użycia metalowego wiadra z wyciętym dnem.

Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Praktyczne porady od naszych ekspertów

Najpierw należy wyznaczyć wielkość paleniska. Jedną z możliwości jest zaznaczenie na ziemi okręgu lub prostokąta i pogłębienie dna wewnątrz kształtu na 15-30 cm, zwykle wielkości cegły lub bloku. Spód paleniska jest wyrównywany. Następnie dno pokrywa się żwirem, a warstwa żwiru również musi być podeptana i wyrównana. Następnie możesz już zainstalować palenisko w ziemi. Murowanie ścianek paleniska jest koniecznym aspektem. Jeśli zdecydujesz się ułożyć ściany za pomocą cegły, kamienia lub płytek, warstwę żwiru pokrywa się piaskiem i wyrównuje.

Jak zrobić palenisko ogrodowe z kamienia?

Ognisko ogrodowe z kamienia będzie bardzo piękne i miłe oku. W przypadku konstrukcji o średnicy około 75 cm potrzeba około 10 kamieni na każdy rząd. Należy pamiętać, że materiał, czyli kamień na ognisko musi być twardy.

Ognisko w ogrodzie budowa: 

 • Najpierw wyznacz miejsce na kamienne palenisko. Wykop tam zagłębienie. Głębokość powinna być o 3 – 4 cm większa niż wysokość kamienia.
 • Połóż pierwszy rząd kamieni na obwodzie. Sprawdź, czy są wypoziomowane. Wszystkie kamienie powinny stać stabilnie.
 • Za pomocą wilgotnej szmatki dokładnie wyczyść powierzchnię kamieni i pozostaw do wyschnięcia.
 • Połóż drugi rząd. W tym celu nakładamy klej budowlany na spód kamieni i mocno dociskamy je do powierzchni już ułożonych.
 • Sprawdź drugi rząd pod kątem chybotliwych i słabo przyklejonych kamieni. W razie potrzeby dodaj klej.
 • Oczyść kamienie w drugim rzędzie i ułóż trzeci w ten sam sposób.
 • Dokładnie ubij ziemię wokół paleniska.
 • Klej budowlany powinien schnąć przez około jeden dzień. Potem możesz już rozpalić ogień.

 Jak zrobić murowane palenisko ogrodowe z cegły? Budowa paleniska ogrodowego z cegły

Z naszego doświadczenia wynika, że cegła jest czy nie najlepszym materiałem do zrobienia paleniska. Ale! W dalszej części podzielimy się sekretem, który wydaje się oczywisty, ale jednak nie zawsze. Otóż, bardzo ważną rzeczą jest to, że palenisko wykonane z pełnych cegieł nie przetrwa długo. Trwałe, niezawodne palenisko na ognisko z cegły uzyskuje się, gdy przynajmniej ściana wewnętrzna jest wyłożona cegłami ogniotrwałymi. Palenisko ogrodowe z cegły szamotowej jest najlepszą opcją.

palenisko na ognisko z cegły

Ognisko w ogrodzie z cegły – polecana przez nas instrukcja:

 • Dół wykopuje się na głębokość 10-15 cm, wzdłuż ścianek dodatkowo robi się rów o szerokości 25 cm w kole, na głębokość 10-15 cm.
 • Dno wykopu i rów dla ścianek pokrywają się kruszonym kamieniem, następnie beton wlewa się do wykopu na pełną głębokość, dodatkowo zanurza się w nim pierścień stalowy o grubości 12-14 mm, powierzchnię dokładnie wyrównuje się szpachelką.
 • Dzień później na tym fundamencie układane są dwie warstwy cegieł: wewnątrz – cegła ogniotrwała pionowo. Na zewnątrz – zwykła cegła w poziomie z uskokiem na pół cegły.
 • Do łączenia cegieł ogniotrwałych zaleca się używać gliny, a najlepiej – zaprawy szamotowej; dla zwykłej cegły stosuje się standardowy cement. Najpierw ułóż cztery poziomy warstwy zewnętrznej o wysokości 26 cm, następnie pionową warstwę wewnętrzną o wysokości jednej cegły szamotowej (25 cm).
 • Jeśli palenisko pod ognisko jest okrągłe, uważaj, aby zachować zaokrąglony kształt; szczeliny między warstwami wypełnia się zaprawą lub żwirem.

Jak zrobić palenisko ogrodowe z blachy?

Podczas pisania tego materiału jeden z naszych kolegów zainteresował się, jak zrobić palenisko z blachy. W poniższym akapicie opowiemy, jak zrobić palenisko z metalowej beczki – i to właśnie był genialny pomysł kolegi! Sprawdziliśmy tą opcję i przyznajemy, że nam się udało. Metalowe paleniska można wykonać samodzielnie, jeśli posiadasz umiejętności obsługi spawarki. Najłatwiejszą opcją jest spawanie blach w formie stożka. Jednak należy uważać z metalowymi paleniskami ścianki takich palenisk są bardzo gorące.

Palenisko ogrodowe metalowe jak zrobić z metalowej beczki:

Właśnie takie palenisko zrobił nasz kolega i wyszło świetnie! Takie palenisko można nazwać idealną opcją budżetową. Beczkę wkopuje się w ziemię całkowicie albo częściowo. Wystająca część jest ozdabiana, pomalowana farbą żaroodporną. Palenisko można uznać za gotowe do użycia. Za dodatkiem kilku elementów palenisko można używać jako grill w ziemi.

Krótko o najważniejszym:

 • Ognisko palenisko to świetna opcja na udekorowanie działki, a także ono jest funkcjonalne.
 • Jego można wykonać z cegły, kamienia, betonu i metalu;
 • Należy przestrzegać norm przeciwpożarowych (!!!);
 • Przestrzegając instrukcji i zasad bezpieczeństwa, można stworzyć idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny, a także można używać palenisko do grilla. Na swoim przykładzie upewniliśmy się, że stworzyć coś takiego może każdy – zarówno jak i kolega, osoba w wieku młodym, tak i osoby starsze, emeryci. Przeprowadziliśmy 2 eksperymenty, które z pewnością można uważać za udane. Zachęcamy również Państwa!