Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku? Instrukcja wykonania

01.05.2024
7187
Jak zrobić palenisko ogrodowe krok po kroku? Instrukcja wykonania


Dziś mowa będzie o palenisku ogrodowym. Czy dałoby się zbudować coś takiego samodzielnie osobie, która w życiu nie położyła żadnej cegły?  Postanowiliśmy upewnić się, czy palenisko ogrodowe murowane jest możliwe do samodzielnego zbudowania.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Usługi ogrodnicze Mamy 4926 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Rodzice kolegi z naszej redakcji podjęli się wyzwania stworzyć palenisko ogrodowe w ziemi samodzielnie, mimo że są emerytami. Punktem wyjścia był fakt,  że skoro palenisko ogrodowe jest na ulicy, to przynajmniej nie będzie stanowić zagrożenia. Nie można się poparzyć ani zatruć dymem z paleniska na ulicy.

Budowa paleniska okazała się bardzo trudna dla nieprzygotowanej osoby. Jest trudna w sensie dosłownym – z tego powodu, że cegła jest ciężka (zwłaszcza szamotowa), trudno wymieszać mieszankę itp. Okazało się też, że dla murarza nie ma dobrej pogody. Rodzice kolegi pracowali zarówno w deszczu, jak i na słońcu, i w każdym z tych przypadków pogoda była zła! Murowane palenisko na ognisko było gotowe w 4 dni! Całą redakcją jesteśmy zadowoleni z paleniska i chętnie się podzielimy wszystkimi niuansami.

Jak zrobić samemu palenisko ogrodowe i z jakich materiałów?

Palenisko ogrodowe diy może być wspaniałym doświadczeniem. Zbudować palenisko nie jest trudno, jeżeli zastosujesz się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim miejsce paleniska musi być zgodne z przepisami przeciwpożarowymi. Przyszłe palenisko na ogrodzie musi spełniać następujące warunki:

  • Musi być zainstalowane w odległości co najmniej 4 metrów od drzew i krzewów;
  • Odległość od budynków mieszkalnych i gospodarczych musi wynosić 3-3,5 metra;
  • Lepiej jest umieścić palenisko na działce prywatnej, na przykład na daczy, w wystarczającej odległości od domu, aby dym do niego nie docierał;
  • Nie umieszczaj strefy ognia bezpośrednio w pobliżu ogrodzeń dzielących teren, ponieważ dym z ognia będzie przeszkadzał sąsiadom;
  • Nie instaluj przyszłego paleniska na wzgórzach, po stronie nawietrznej;
  • Nie wyposażaj miejsca na otwarty ogień w pobliżu substancji palnych, butli gazowych i chemii gospodarczej.

Palenisko na ognisko powinno harmonijnie wpasować się w projekt strony, podkreślając piękno i przemyślany krajobraz wiejski. Z reguły w pobliżu ognia musi się znaleźć miejsce na relaks – niewielki obszar wyłożony cegłami ogniotrwałymi, płytami chodnikowymi lub kamieniem. Ta przestrzeń ma dwie funkcje: nie pozwala na rozprzestrzenianie się ognia z powodu przypadkowej iskry i służy jako idealne miejsce wypoczynku dla całej rodziny.

Palenisko z kamienia

Z czego zrobić palenisko ogrodowe?

Palenisko do grilla musi być zrobione z materiałów niepalnych, które po podgrzaniu nie wydzielają żadnych toksycznych substancji i nie pozwalają na rozprzestrzenianie się ognia i węgla na terenie działki.

Z czego zrobić palenisko: opowiadamy o najlepszych i sprawdzonych materiałach:

  • Palenisko z betonu. Jest to najbardziej praktyczne i opłacalne rozwiązanie wśród opcji z czego zrobić palenisko ogrodowe, ale jest pewien haczyk: beton będzie długo schnąć, a więc kominek będzie gotowy do użytku dopiero po 3-4 tygodniach. O wiele wygodniej jest używać płyt betonowych lub gotowych materiałów – obramowań, doniczki ogrodowej, pierścienia do studni. Aby kominek wyglądał bardziej estetycznie, można go wykończyć kamieniem lub płytkami.
  • Palenisko na ognisko z cegły. Cegła sama w sobie jest bardzo piękna, a dzięki wzorzystemu układowi można uczynić palenisko z cegieł jeszcze bardziej efektownym. Ważny niuans: tani i niskiej jakości materiał może nie wytrzymać wysokich temperatur. Do dekoracji wnętrz zaleca się stosowanie cegieł szamotowych wykonanych z gliny ogniotrwałej. Zewnętrzną stronę można wyłożyć cegłą klinkierową.
  • Palenisko z kamienia. Kamień jest niezawodny i bezpieczny. Jest też drogi, ale nie trzeba go za dużo. Należy pamiętać, że tylko twardy kamień może wytrzymać bliski kontakt z ogniem. Palenisko z granitu lub bazaltu będą Ci wiernie służyć, ale skała wapienna lub muszlowa nie są dobrym wyborem. Ognisko z kamienia polnego także jest świetną opcją. Kruszony kamień idealnie nadaje się do wykończenia dna.
  • Palenisko z metalu. Paleniska na ogniska ogrodowe są najczęściej wykonane z metalu (żeliwa, stali i miedzi). Główną wadą takich modeli jest ryzyko poparzenia. Łatwo się przez nie poparzyć nawet po wygaśnięciu ognia; to nie jest najlepsza opcja, jeśli masz dzieci lub zwierzęta. Czasami metal jest również używany do budowy kreatywnych palenisk – na przykład użycia metalowego wiadra z wyciętym dnem.

Jak zrobić miejsce na ognisko w ogrodzie? Praktyczne porady od naszych ekspertów

Najpierw należy wyznaczyć wielkość paleniska. Jedną z możliwości jest zaznaczenie na ziemi okręgu lub prostokąta i pogłębienie dna wewnątrz kształtu na 15-30 cm, zwykle wielkości cegły lub bloku. Spód paleniska jest wyrównywany. Następnie dno pokrywa się żwirem, a warstwa żwiru również musi być podeptana i wyrównana. Następnie możesz już zainstalować palenisko w ziemi. Murowanie ścianek paleniska jest koniecznym aspektem. Jeśli zdecydujesz się ułożyć ściany za pomocą cegły, kamienia lub płytek, warstwę żwiru pokrywa się piaskiem i wyrównuje.

Jak zrobić palenisko ogrodowe z kamienia?

Ognisko ogrodowe z kamienia będzie bardzo piękne i miłe oku. W przypadku konstrukcji o średnicy około 75 cm potrzeba około 10 kamieni na każdy rząd. Należy pamiętać, że materiał, czyli kamień na ognisko musi być twardy.

Ognisko w ogrodzie budowa: 

  • Najpierw wyznacz miejsce na kamienne palenisko. Wykop tam zagłębienie. Głębokość powinna być o 3 – 4 cm większa niż wysokość kamienia.
  • Połóż pierwszy rząd kamieni na obwodzie. Sprawdź, czy są wypoziomowane. Wszystkie kamienie powinny stać stabilnie.
  • Za pomocą wilgotnej szmatki dokładnie wyczyść powierzchnię kamieni i pozostaw do wyschnięcia.
  • Połóż drugi rząd. W tym celu nakładamy klej budowlany na spód kamieni i mocno dociskamy je do powierzchni już ułożonych.
  • Sprawdź drugi rząd pod kątem chybotliwych i słabo przyklejonych kamieni. W razie potrzeby dodaj klej.
  • Oczyść kamienie w drugim rzędzie i ułóż trzeci w ten sam sposób.
  • Dokładnie ubij ziemię wokół paleniska.
  • Klej budowlany powinien schnąć przez około jeden dzień. Potem możesz już rozpalić ogień.

 Jak zrobić murowane palenisko ogrodowe z cegły? Budowa paleniska ogrodowego z cegły

Z naszego doświadczenia wynika, że cegła jest czy nie najlepszym materiałem do zrobienia paleniska. Ale! W dalszej części podzielimy się sekretem, który wydaje się oczywisty, ale jednak nie zawsze. Otóż, bardzo ważną rzeczą jest to, że palenisko wykonane z pełnych cegieł nie przetrwa długo. Trwałe, niezawodne palenisko na ognisko z cegły uzyskuje się, gdy przynajmniej ściana wewnętrzna jest wyłożona cegłami ogniotrwałymi. Palenisko ogrodowe z cegły szamotowej jest najlepszą opcją.

palenisko na ognisko z cegły

Ognisko w ogrodzie z cegły – polecana przez nas instrukcja:

  • Dół wykopuje się na głębokość 10-15 cm, wzdłuż ścianek dodatkowo robi się rów o szerokości 25 cm w kole, na głębokość 10-15 cm.
  • Dno wykopu i rów dla ścianek pokrywają się kruszonym kamieniem, następnie beton wlewa się do wykopu na pełną głębokość, dodatkowo zanurza się w nim pierścień stalowy o grubości 12-14 mm, powierzchnię dokładnie wyrównuje się szpachelką.
  • Dzień później na tym fundamencie układane są dwie warstwy cegieł: wewnątrz – cegła ogniotrwała pionowo. Na zewnątrz – zwykła cegła w poziomie z uskokiem na pół cegły.
  • Do łączenia cegieł ogniotrwałych zaleca się używać gliny, a najlepiej – zaprawy szamotowej; dla zwykłej cegły stosuje się standardowy cement. Najpierw ułóż cztery poziomy warstwy zewnętrznej o wysokości 26 cm, następnie pionową warstwę wewnętrzną o wysokości jednej cegły szamotowej (25 cm).
  • Jeśli palenisko pod ognisko jest okrągłe, uważaj, aby zachować zaokrąglony kształt; szczeliny między warstwami wypełnia się zaprawą lub żwirem.

Jak zrobić palenisko ogrodowe z blachy?

Podczas pisania tego materiału jeden z naszych kolegów zainteresował się, jak zrobić palenisko z blachy. W poniższym akapicie opowiemy, jak zrobić palenisko z metalowej beczki – i to właśnie był genialny pomysł kolegi! Sprawdziliśmy tą opcję i przyznajemy, że nam się udało. Metalowe paleniska można wykonać samodzielnie, jeśli posiadasz umiejętności obsługi spawarki. Najłatwiejszą opcją jest spawanie blach w formie stożka. Jednak należy uważać z metalowymi paleniskami ścianki takich palenisk są bardzo gorące.

Palenisko ogrodowe metalowe jak zrobić z metalowej beczki:

Właśnie takie palenisko zrobił nasz kolega i wyszło świetnie! Takie palenisko można nazwać idealną opcją budżetową. Beczkę wkopuje się w ziemię całkowicie albo częściowo. Wystająca część jest ozdabiana, pomalowana farbą żaroodporną. Palenisko można uznać za gotowe do użycia. Za dodatkiem kilku elementów palenisko można używać jako grill w ziemi.

Krótko o najważniejszym:

  • Ognisko palenisko to świetna opcja na udekorowanie działki, a także ono jest funkcjonalne.
  • Jego można wykonać z cegły, kamienia, betonu i metalu;
  • Należy przestrzegać norm przeciwpożarowych (!!!);
  • Przestrzegając instrukcji i zasad bezpieczeństwa, można stworzyć idealne miejsce na wypoczynek dla całej rodziny, a także można używać palenisko do grilla. Na swoim przykładzie upewniliśmy się, że stworzyć coś takiego może każdy – zarówno jak i kolega, osoba w wieku młodym, tak i osoby starsze, emeryci. Przeprowadziliśmy 2 eksperymenty, które z pewnością można uważać za udane. Zachęcamy również Państwa!

Potrzebuję pomocy z...