Opis artykułu
Wśród krzewów ogrodowych tuja jest jednym z najbardziej popularnych. Jest to całkiem zrozumiałe: nie powoduje problemów w procesie przycinania, jest także łatwa w uprawie, świetnie sprawdza się zarówno jako dekoracja wolnostojąca, jak i element żywopłotu. Jeśli chcesz, by posadzone drzewko szybko rosło, miało piękny kształt i było wystarczająco gęste, należy zadbać o jego systematyczne przycinanie. Nie wiesz, jak zrobić to poprawnie? O wszystkich szczegółach opowiemy w naszym artykule.
Dlaczego tuję trzeba przycinać?
Często u właścicieli zielonych działek powstaje pytanie o to, kiedy posadzić tuję. Te drzewa iglaste można wysadzać od początku kwietnia do końca października , wybierając miejsca słoneczne lub lekko przyciemnione, ponieważ będą rosły w nich najszybciej. Trzeba też pamiętać, że tuje nie lubią zmiany miejsca: najlepiej od razu zdecydować o tym, gdzie drzewko będzie już na stałe.
Tuje należy przycinać systematycznie, gdyż tylko w ten sposób można osiągnąć reprezentacyjny wyglądu jej korony. W zależności od przeznaczenia wyróżnia się cztery rodzaje przycinania:
- Sanitarne, podczas którego usuwa się suche i chore gałęzie.
- Formujące, pozwalające ograniczyć wzrost korony i nadać tui określony kształt. Ten rodzaj przycinania stosuje się, kiedy pojawia się potrzeba zmiany kształtu drzewa lub gęstości jego korony.
- Odmładzające, polegające na usunięciu złamanych i suchych gałęzi. Dokonuje się go najczęściej wiosną, gdyż służy aktywizacji wzrostu tuji.
- Prześwietlające, którego zadaniem jest zapewnienie dostępu światła do wnętrza drzewa.
- Korygujące, które jest najmniej inwazyjną metodą przycinania. Zadaniem tego rodzaju przycinania jest zmiana kształtu korony, jeśli zaczyna przybierać nieprawidłowy zarys.
Przycinanie tuji zależy od jej rodzaju i kształtu
Najczęściej w Polsce sadzi się 5 gatunków tuj, z których każdy ma koronę o specyficznych cechach:
- Brabant to odmiana tuji, która charakteryzuje się szybkim wzrostem: o 35 cm na wysokość i 15 cm na szerokość co roku.
- Szmaragd to odmiana, która rocznie powiększa się o 10 centymetrów wysokości i 5 cm szerokości. Przycinanie powinno odbywać się raz w roku.
- Column jest rośliną, która co roku rośnie 20 centymetrów na wysokość i 10 centymetrów na szerokość. Konieczne jest ścinanie roślin tej odmiany dwa razy w roku.
- Holmstrup to odmiana, która rośnie w ciągu roku o 12 centymetrów na wysokość i 4 centymetry na szerokość. Wymaga strzyżenia raz w roku.
- Wagnere jest rośliną o rocznym przyroście wynoszącym 10 centymetrów na wysokość i 5 cm na szerokość. Powinno się ją przycinać raz w roku.
Jak przycinać tuję?
Oto 6 podstawowych zasad, które pozwolą na właściwe przycinanie tuji:
- Do pracy należy używać czystych, dobrze naostrzonych narzędzi: nożyc ogrodowych, sierpów, piły, wykaszarek, a także rękawic ochronnych.
- Cienkie gałęzie przycina się nożyczkami, średnie gałęzie – nożycami do przycinania, natomiast stare grube gałęzie powinny być odcinane.
- Przycinanie drzew formujące zaleca się, gdy drzewo ma 5-6 lat.
- Pogoda do przycinania rośliny powinna być pochmurna, ale nie deszczowa.
- Po wiosennym strzyżeniu tuja powinna być podlewana i nawożona, po jesieni drzewo wymaga jedynie podlewania.
- Głębokie nacięcia w drzewie po ścięciu same nie goją się samoistnie, ale powinny być traktowane lakierem ogrodowym na bazie żywicy.
Do przycinania tuji należy przygotować się we właściwy sposób. Przede wszystkim, dobrać odpowiednie narzędzia do przycinania. Jeśli drzewo rośnie samodzielnie (nazywa się je wówczas soliterowym), wystarczy klasyczny sekator ogrodowy. Jeśli z kolei mamy do czynienia z żywopłotem z tui, warto wybrać specjalne nożyce – mogą być ręczne lub też elektryczne albo spalinowe. Takie narzędzia można wynająć na jeden lub kilka dni, składając zamówienie na portalu OTOmistrz. Narzędzia, których używasz, powinny być dobrze naostrzone, czyste, a najlepiej także zdezynfekowane.
Zadbaj także o właściwy strój. Zdecydowanie będą potrzebne dobre rękawice, a także ubrania, które niezawodnie ochronią Twoje nogi i ramiona przed gałęziami. Należy także pamiętać o tym, że podczas przycinania tui, jest wydzielana szkodliwa substancja, nazywana tujonem. Może powodować zatrucie, dlatego po zakończeniu prac należy dokładnie umyć się i wyprać ubrania.
Proces przycinania powinno zacząć się od zbadania i usunięcia martwych łodyg lub uszkodzonych gałęzi. Trzeba usunąć też brązowe lub zwiędłe igły. W przypadku nowych nasadzeń ważne jest, aby lekko przyciąć górne pędy, nawet jeśli żywopłot nie osiągnął jeszcze pożądanego rozmiaru. Tworzy to gęstą strukturę i sprawia, że żywopłot jest znacznie bardziej trwały. Wystarczy odciąć końce gałęzi kilka razy w roku. Jest mało prawdopodobne, aby spowolniło to wzrost rośliny, ale rezultatem będzie wspaniały wygląd drzewa przez cały rok.
Kiedy przycinać tuję?
Jak możesz wnioskować z informacji od ogrodnika, podanych powyżej, w zależności od rodzaju przycinania, których chcesz zrealizować, należy wybierać odpowiednią porę roku. Ale nie jest to jedyny wymóg, którego należy dotrzymywać się, jeśli chcesz przyciąć tuję w kule, równo lub w spirale. Wśród czynników, które należy wziąć pod uwagę są warunki pogodowe. Roślinę należy przycinać w bezdeszczowym dniu, kiedy nie wieje mocny wiatr. Z kolei, jeśli dokonuje się przycinania latem, najlepiej unikać wykonywania prac w upały lub kiedy mocno świeci Słońce – najlepiej jest wtedy poczekać do wieczora.
Konieczne jest cięcie suchych gałęzi i usuwanie słabych pędów od trzeciego roku po posadzeniu. Nie powinno się zbytnio przerzedzać rośliny. Lepiej rozpocząć strzyżenie w kwietniu, a potem tylko poprawić uzyskany kształt. Przycinanie tui można zrealizować samodzielnie, można też powierzyć wykonanie zadania fachowcom wybranym na portalu OTOmistrz: będą posiadać odpowiednie doświadczenie, narzędzia i dobiorą idealny sposób przycinania dla każdej rośliny.
Jak pielęgnować tuję?
Przycinanie tui w celach estetycznych przeprowadza się od połowy wiosny do połowy sierpnia. Jeśli drzewo zostanie przycięte później, pąki kwiatowe na końcach gałęzi mogą zostać uszkodzone, co zakłóci wzrost efedryny w przyszłym roku. W przypadku, gdy korona jest zbyt rzadka, wiosenne cięcie można odłożyć do końca kwitnienia, aby tuja miała czas na wykształcenie młodych pędów.
Po posadzeniu tui właściciele mają sporo pytań dotyczących pielęgnacji krzeu. Jeśli nie masz odpowiedniego doświadczenia, możesz wybrać na portalu OTOmistrz odpowiedniego ogrodnika, który zapewni właściwą pielęgnację i przycinanie Twoich terenów zielonych. Oczywiście, możesz także dbać o tuję samodzielnie. Roślina ta uwielbia wilgoć, ale nie można jej zbyt mocno podlewać. Najlepiej podlewać rośliny raz w tygodniu, używając dla każdego około 15-20 litrów wody, ale nie mniej niż 10 litrów. W porze suchej częstotliwość podlewania można zwiększyć nawet do 2 razy w tygodniu.
Od czasu do czasu należy także dokonywać rozpulchniania gleby – na około 8-10 cm od jej powierzchni. W ten sposób roślina będzie otrzymywać wystarczającą ilość substancji odżywczych, dobrze utrzymywać wilgoć, nie przegrzewać się i szybko rosnąć.
W pierwszych dwóch latach życia tui należy zadbać o jej nakrycie, żeby drzewo nie marzło. Duże rośliny nie potrzebują tego typu pielęgnacji.
Jak nawozić tuję? W tym celu stosowane są nawozy organiczne i mineralne złożone, ale najskuteczniejsze jest stosowanie specjalistycznych nawozów do iglaków, ponieważ dla tej grupy roślin pożądany jest nieco inny skład nawozów i istnieje specyficzne zapotrzebowanie na makro- i mikroelementy podczas uprawy.