Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację

Szczepienie drzew krok po kroku – jak, kiedy i dlaczego?

10.10.2023
1119
Szczepienie drzew krok po kroku – jak, kiedy i dlaczego?


Sad, w którym gałęzie uginają się pod ciężarem jabłek i gruszek, gdzie dojrzewają soczyste śliwki i morele o aksamitnych skórkach, gdzie obfitość wiśni i czereśni faluje w oczach – marzenie każdego ogrodnika. Nie da się posadzić dużego ogrodu na małej działce, trzeba dokonać trudnego wyboru spośród różnych odmian drzew. Ale po co ograniczać się do jednej lub dwóch odmian, skoro można uprawiać ogródek na drzewie?

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Usługi ogrodnicze Mamy 2177 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Czekać…

Szczepienie kilku odmian na jednym drzewie nie jest już egzotyczne. W centrach ogrodniczych można znaleźć takie sadzonki, jednak ich koszt jest trzykrotnie wyższy niż zwykle. Proste metody szczepienia drzew owocowych pozwalają stworzyć ogródek drzewny z odmian już rosnących na Twojej działce lub wykorzystać do szczepienia sadzonki. Wszystko to nie wymaga inwestycji, wystarczy chęć i wiedza, jak to poprawnie zrobić. Czytaj dalej i dowiedz się, jak zaszczepić drzewo w taki sposób, aby na nim jednocześnie rosły brzoskwinie i morele lub śliwki, śliwki wiśniowe i morele.

Co to jest szczepienie drzewek?

Szczepienie drzew owocowych to metoda wegetatywnego rozmnażania drzew, najczęściej krzewów i drzew. Efekt w tym procesie uzyskuje się poprzez splatanie podkładki i zrazu, gdzie podkładką jest zwykle dzika roślina, w której eksploatowany jest system korzeniowy i dolna część łodygi (pień), a zraz to łodyga (pęd). lub pączek rośliny uprawnej, która jest szczepiona na podkładce.

Z reguły na jednym drzewie szczepione są 3-4 odmiany, ale są rzemieślnicy, którzy tworzą 10-15 odmian na jednym drzewie. Tak więc na tym samym drzewie mogą rosnąć brzoskwinie i morele lub śliwki, śliwki wiśniowe i brzoskwinie.

Jakie są zalety szczepienia?

Istnieje wiele powodów, dla których ogrodnicy uciekają się do szczepienia drzew owocowych. Czasami podczas huraganu silny wiatr łamie drzewo. Szkoda wyrywać pień z mocnymi korzeniami, które nadal mogą służyć. Wycinka drzew nie zawsze jest potrzebna, gdyż pień można używać jako podkładkę dla innych odmian. Także dla niektórych drzew szczepienie to jedyny sposób na rozmnażanie. I wreszcie miłośnikom eksperymentów szczepienie drzew umożliwia realizację najbardziej niesamowitych pomysłów.

Nikt nie szczepiłby drzew, gdyby nie było z tego korzyści. Kiedy szczepienie drzew owocowych ma sens?

  • Dla większości z nas powierzchnia działki nie pozwala zrealizować wszystkich naszych planów. W ogrodzie nie możemy sobie pozwolić na sadzenie wielu różnych odmian, preferując najczęściej drzewa późno dojrzewające. Jednak gruszki i jabłka chcemy jeść nie tylko późną jesienią i zimą, ale także latem. Czy jest jakieś wyjście? Tutaj przydaje się szczepienie. Mając jedną podkładkę, można na nią szczepić sadzonki (gałęzie lub pąki) kilku drzew, które owocują w różnych okresach. Dzięki temu będzie można uzyskać z niego owoce zarówno odmian wczesnych, jak i średnich oraz późnych. Najważniejsze jest, aby wybrać odpowiednie przeszczepy.
  • Niektóre odmiany drzew owocowych, takie jak brzoskwinie południowe i morele, będą w stanie wydać plony w naszych warunkach tylko wtedy, gdy zostaną zaszczepione na podkładce, która jest w stanie wytrzymać zarówno silne mrozy, jak i inne uroki lokalnej pogody. Ta współpraca jest korzystna dla obu stron: podkładka daje nowemu drzewku wytrzymałość, a szczepienie daje egzotyczne owoce.
  • Szczepienie to dobry sposób na sprawdzenie, czy dana odmiana owocu przypadnie Ci do gustu, bez konieczności wieloletniego oczekiwania na rozpoczęcie owocnikowania. Jeśli owoc nie przypadnie Ci do gustu, możesz po prostu obciąć gałązkę. To łatwiejsze niż wyrwanie całego drzewa.
  • I wreszcie, jest to bardziej opłacalne niż kupowanie sadzonki. Większość Twoich znajomych zgodzi się ściąć dla Ciebie gałązkę ze swojego drzewa, a więc nie będziesz musiał kupować sadzonki.

Mały słowniczek szczepienia

  • Podkładka to część rośliny znajdująca się poniżej miejsca szczepienia. Podkładkę pozyskuje się z nasion lub poprzez ukorzenienie sadzonek.
  • Szczepionka to część rośliny zaszczepiona na podkładce, która ma wymagane cechy odmianowe. Przeszczep przyniesie owoce.
  • Rozmnażanie wegetatywne odbywa się przez części rośliny, bez udziału nasion.

Kiedy szczepić drzewka owocowe

Jedno drzewo owocowe może z powodzeniem zakorzenić się na innym tylko wtedy, gdy ich biorytmy są zbieżne, takie jak okres przepływu soków i spoczynek. Kiedy szczepić drzewka? Zabieg szczepienia można przeprowadzać od wiosny do jesieni, ale najbardziej odpowiedni termin szczepienia drzew owocowych to od marca do końca maja. W tym czasie w drzewach zaczyna się aktywny przepływ soków, przyspieszając proces wszczepiania. Dlatego prawie niemożliwe jest skrzyżowanie na przykład wiśni z jabłonią, śliwki z jarzębiną, ale czereśnia doskonale zakorzeni się na wiśni,a śliwka na śliwce wiśniowej. Aby nie popełnić błędu przy wyborze, preferuj rośliny tego samego rodzaju.

Jeśli szczepienie drzew planowane jest na wiosnę lub zimę, sadzonki do niego przygotowuje się z wyprzedzeniem – jesienią, po opadnięciu liści, ale przed nadejściem mrozu lub przynajmniej na wiosnę, ale przed fermentacją soków w drzewach. W przypadku szczepień letnich przeszczepy z zdrewniałą podstawą są odcinane tuż przed zabiegiem.

Drzewa owoców pestkowych – czereśnie, wiśnie, śliwki, morele lub brzoskwinie – najlepiej sadzić w marcu lub kwietniu, a jabłoni, grusz, pigwy i innych drzew ziarnkowych – po 2-3 tygodniach.

Sposoby szczepienia drzew owocowych

Najpopularniejszymi rodzajami szczepienia drzew owocowych są kopulacja i okulizacja.

  • Okulizacja to metoda szczepienia drzew owocowych i ozdobnych jednym pąkiem. Jeśli drzewo jest w okresie przebudzenia, należy go zaszczepić wiosną, jeśli jest w stanie hibernacji, należy go zaszczepić latem. W takim przypadku kolba powinna mieć elastyczną i miękką korę, a pień powinien mieć średnicę około 1-2 centymetrów. Rozluźnij i podlej glebę wokół podkładki na około 2 tygodnie przed szczepieniem. Nie szczep po południowej stronie drzewa, aby podkładka nie wypaliła się pod palącym słońcem.
  • Kopulacja ma zastosowanie tylko do gałęzi o tej samej średnicy. Jak szczepić drzewka: wykonuje się nacięcia ukośne na trzonie i zrazie i nakłada je na siebie. Na zewnątrz narzucają tkaninę i mocno zawiązują. Należy zauważyć, że oba odcinki gałęzi powinny być tej samej długości – wszak tkanki po połączeniu tkanki na zrazie i zapasie powinny być identyczne pod względem rodzaju. Ta metoda może być stosowana wczesną wiosną i po dwóch lub trzech miesiącach można ocenić efekt pracy. Doświadczeni ogrodnicy mogą stosować ulepszone rodzaje kopulacji, gdy wykonuje się dodatkowe cięcia wzdłużne, aby zwiększyć niezawodność połączenia zrazu z podkładką.

Szczepienie zrazem czy okulizacja – co jest lepsze?

Tą kwestię skomentował nasz Wykonawca, ogrodnik z 30-letnim doświadczeniem, Pan Jarosław P.: „Często ludzie pytają mnie, jaki rodzaj szczepienia jest najlepszy i muszę stale odpowiadać, że wszystkie szczepienia są dobre, jeśli są wykonywane prawidłowo i terminowo. Ale co, jeśli warunki są takie same i odpowiednie do kopulacji i okulizacji? Przeprowadziłem eksperyment, w którym jakość wszystkich przeszczepów była taka sama, ale podczas właśnie kopulacji warstwy kambium pokrywały się idealnie. Z tego możemy wywnioskować, że kopulacja jest najlepszym szczepieniem, jeśli warunki są odpowiednie. Drzewa owocowe po takich szczepieniach o wiele szybciej rosną”

Jak ułatwić zabieg szczepienia?

  • Aby zapewnić dobrą przeżywalność przeszczepów, staraj się zachować minimalny czas od rozpoczęcia zbioru sadzonek do końcowej operacji – powlekania smołą ogrodową lub maścią ogrodniczą. Przez doświadczonego ogrodnika wszystkie czynności wykonywane są w ciągu kilku minut.
  • Jeśli sadzonki nie zostaną użyte natychmiast, można je przechowywać w lodówce lub zimnej piwnicy w temperaturze od 0 do 3º Celsjusza. Aby to zrobić, należy je posypać mokrym piaskiem lub trocinami w pudełku, ustawić pod kątem lub przechowywać w wiązkach owiniętych polietylenem.
  • Należy wykluczyć kontakt z powietrzem atmosferycznym nacięć lub nacięć w korze w strefie szczepienia. Zachowaj ostrożność przy owijaniu taśmą i powlekaniu smołą ogrodową, aby uniknąć wysychania tkanek roślinnych, penetracji infekcji i owadów.
  • Użyj specjalnego narzędzia i utrzymuj je w stanie roboczym. Noże muszą być naostrzone, zawiasy nasmarowane.
  • Sterylizuj narzędzie przed pracą i podczas przechodzenia z jednego drzewa na drugie, aby nie przenosić patogenów.
  • Drzewa szczepione, zwłaszcza gdy korona jest całkowicie wymieniona (a zwłaszcza latem), wymagają karmienia i podlewania.

Podsumowanie

  • Im szybciej cięte części rośliny zostaną połączone, tym mniej stracą wilgoci, nie wyschną, co oznacza większe prawdopodobieństwo ich wzrostu.
  •  Szczepienie drzewek owocowych odbywa się wyłącznie ostrym narzędziem. Gwarantuje to szybkie zespolenie tkanek. Ponadto cały inwentarz musi zostać zdezynfekowany.
  • Maksymalna kompatybilność szczepionych drzew. Ważne jest przestrzeganie ogólnej zasady: podobne jest wpajane z podobnym. Oznacza to, że uprawy owoców pestkowych będą z powodzeniem rosnąć na uprawach owoców pestkowych, a rośliny ziarnkowe na uprawach ziarnkowych.
  • Kilka różnych odmian, a nawet rośliny uprawne, można szczepić na jednym drzewie w kilku etapach. Takie drzewo zaskoczy Cię zupełnie innymi owocami w kształcie, kolorze i smaku, wydłużonym okresem owocowania, inną jakością przechowywania owoców.

Najlepszy okres, kiedy szczepić drzewka owocowe, to od marca do maja.