Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Wiercenie w betonie – jak i czym wiercić?

10.05.2024
506
Wiercenie w betonie – jak i czym wiercić?


Beton jest popularnym materiałem budowlanym, wykorzystywanym ze względu na swoją trwałość i wytrzymałość. Jednak wiercenie w betonie może być dla wielu osób trudnym zadaniem. W naszym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki, jak i czym wiercić w betonie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat technik i narzędzi, które ułatwią Ci pracę.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Wiercenie otworów Mamy 5703 specjalistów Średnia ocena 4.8 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Dlaczego wiercenie w betonie może być trudne?

Wiercenie otworów w betonie może być bardzo trudne, o czym wie każdy, kto tego próbował. Dodatkową trudność stanowi zastosowanie zbrojeń stalowych prętami żelbetowymi, które wzmacniają twardy materiał. Wycinanie otworów w betonie wymaga odpowiedniego sprzętu i znacznej siły; metoda wiercenia udarowego często powoduje hałas, wibracje i dużą ilość pyłu.

Twardość i wytrzymałość betonu

Kluczowym parametrem jest współczynnik wodno-cementowy. Im niższy ten współczynnik, tym wyższa wytrzymałość betonu. Innymi czynnikami wpływającymi na wytrzymałość są klasa wytrzymałości cementu, jakość kruszywa oraz obecność domieszek chemicznych.

Obecność zbrojenia

Poza tym jednym z problemów jest obecność prętów zbrojeniowych, które często występują w żelbetonie. Są one poważnym zagrożeniem dla wiertła, ponieważ mogą je zaklinować lub uszkodzić. W niektórych sytuacjach istnieje ryzyko uszkodzenia samej konstrukcji obiektu z powodu silnych wibracji.

Gdy chodzi o wiercenie otworów w betonie zbrojonym, powierzenie tego profesjonalistom od obróbki betonu jest rozsądnym rozwiązaniem. Ta praca jest złożonym zadaniem i nie można jej wykonać bez odpowiedniego sprzętu. Ponadto użycie nieodpowiednich wierteł do betonu może skutkować ich złamaniem.

Podstawowe kroki przed rozpoczęciem wiercenia w betonie

Ważne jest właściwe przygotowanie miejsca pracy, aby nie miało to wpływu na swobodę Twoich ruchów. Przed rozpoczęciem wiercenia w betonie, ważne jest także sprawdzenie działania urządzenia oraz poprawnego zainstalowania wiertła.

Przygotowanie miejsca pracy

Aby skutecznie korzystać z wiertarki udarowej lub innego narzędzia, warto odpowiednio zorganizować przestrzeń wokół miejsc planowanych do cięcia betonu.

Zaznacz dokładnie miejsca, w których mają zostać wykonane otwory. Można to zrobić na przykład ołówkiem. Upewnij się też, że w tych miejscach nie ma żadnych przewodów ani kabli, które mogą zostać uszkodzone podczas wiercenia betonu.

Wybór odpowiedniego narzędzia i akcesoriów

Do wiercenia otworów w betonie klasyczna wiertarka nie jest odpowiednia. Może się przydać tylko przy wierceniu w betonie komórkowym; w innych przypadkach nie będzie skuteczna. Lepszym rozwiązaniem jest wiertarka udarowa.

Najbardziej wymagające zadania będą wymagały użycia młotowiertarki. Ten rodzaj narzędzia może być wyposażony w mechanizm udaru pneumatycznego lub mechanicznego.

Sprawdzenie rodzaju betonu i zbrojenia

Można to zrobić w sposób nieniszczący za pomocą młotka Schmidta. W przypadku wykrycia potencjalnego zaniżenia wytrzymałości betonu, dla pełnej pewności zaleca się zastosowanie bardziej zaawansowanej metody. Polega ona na pobraniu próbek betonu ze stropów i poddaniu ich zgniataniu w specjalnej maszynie. Wykrywanie prętów zbrojeniowych w betonie odbywa się zazwyczaj za pomocą metod elektromagnetycznych lub ultradźwiękowych. W tej kategorii znajdują się zarówno proste narzędzia do lokalizacji stali, jak i zaawansowane urządzenia specjalistyczne.

Wiercenie otworów w betonie

Narzędzia do wiercenia w betonie: wybór odpowiedniego sprzętu

Mówiąc krótko, wiercenie w betonie za pomocą zwykłej wiertarki może nie dać satysfakcjonujących rezultatów ze względu na wyjątkową odporność tego materiału. A więc, jakie wiertła i narzędzia do wiercenia w betonie powinny być preferowane?

Wiertarki udarowe vs. wiertarki udarowo-obrotowe

Wiertarki udarowe są urządzeniami, które zazwyczaj mają udar mechaniczny. Dzięki tej funkcji możliwe jest wykonywanie prac w trudnych materiałach, takich jak zbrojony beton, choć nie są one równie efektywne jak młotowiertarki czy wiertarki udarowo-obrotowe.

Dłuta i wiertła do betonu: rodzaje i zastosowanie

Dłuta do betonu różnią się rodzajem rękojeści, w którą są wyposażone:

 • Dłuta z uchwytem SDS plus są idealne do kucia w cegle i betonie, szczególnie w połączeniu z lekkimi młotkami udarowymi o wadze poniżej 5 kg.
 • Dłuta z uchwytem SDS max są przeznaczone do użytku z młotkami udarowymi o wadze od 5 do 12 kg. Oprócz betonu, można je również wykorzystywać do obróbki powierzchni betonowych. Jeśli chodzi o młotki udarowe o wadze powyżej 12 kg, stosuje się dłuta z uchwytem sześciokątnym.

Wybór odpowiedniego wiertła do betonu zależy głównie od rodzaju uchwytu wiertarskiego w twoim elektronarzędziu. Jeżeli korzystasz z wiertarki udarowej, powinieneś używać wiertła ze standardowym uchwytem walcowym.

Rodzaje wierteł do betonu:

 • Wiertło udarowe.
 • Wiertło widiowe.
 • Wiertło diamentowe.

Systemy mocujące i stabilizujące

Na uwagę zasługują 2 wiertła do betonu wyposażone w cylindryczny system mocowania:

 • Wiertło Granite;
 • Wiertło Masonry.

Techniki wiercenia w betonie: krok po kroku

Technika diamentowa to najnowocześniejsza metoda wiercenia w betonie, która opiera się na użyciu diamentowej koronki do rdzeniowego wiercenia w materiale. Aby skutecznie wykonywać wycinanie otworów w betonie, konieczne jest użycie wiertła koronowego równie twardego, a nawet twardszego. Jedną z zalet tej techniki jest niski poziom hałasu podczas takich prac.

Zaznaczanie punktu wiercenia i oznaczanie głębokości

Przed wierceniem ważne jest dokładne określenie położenia otworu. Po przeprowadzeniu pomiarów, warto oznaczyć je za pomocą ołówka lub cyrkla. Jest to szczególnie istotne, gdy wykonuje się większą ilość otworów.

Wybór odpowiedniego wiertła i ustawienie wiertarki

Narzędzia i wiertła używane w takich sytuacjach powinny być solidne i niezawodne. Świetnym wyborem są wiertła koronowe, które doskonale sprawdzą się nie tylko do tej konkretnej pracy, ale także przy wierceniu w innych materiałach, takich jak gres, gazobeton, cegła i ceramika.

Jak wiercić w betonie zbrojonym? W przypadku betonu zbrojonego, czasem zdarza się, że wiertło może się zablokować. W takiej sytuacji zaleca się użycie specjalnego wiertła, wyposażonego w wielopłatkową głowicę.

Zastosowanie odpowiedniego nacisku i prędkości wiercenia

Jak wiercić w betonie porady:

 • Przyłóż wiertło do powierzchni, włącz urządzenie i rozpocznij wycinanie w betonie.
 • Jeśli materiał jest twardy, zaleca się obniżenie prędkości obrotowej.
 • Następnie kontynuuj wiercenie w betonie, aż osiągniesz pożądaną głębokość otworu.
 • Jeśli nie jesteś pewien, jak głęboko wykonać przewierty w betonie, można nałożyć specjalny ogranicznik na wiertło, który pomoże Ci kontrolować głębokość wiercenia.

Odpowiednie chłodzenie i usuwanie pyłu podczas wiercenia

Chłodzenie wiertła polega na wykorzystaniu specjalnych płynów chłodzących lub metod, które służą do rozpraszania wytworzonego ciepła podczas procesu wiercenia. Wiercenie w betonie na mokro jest nowoczesną metodą, która umożliwia utrzymanie czystości podczas prac, przy jednoczesnym zapewnieniu precyzyjności i dokładności odwiertów. Innym sposobem na wiercenie dziur w betonie bez pyłu jest użycie specjalnych wierteł odsysających. Mają wbudowane przyłącze próżniowe, które usuwają kurz przez otwory odciągowe, kiedy robisz przewierty w betonie.

Podsumowanie

Jak wiercić w betonie? Aby wykonać wiercenie dziur w betonie w komfortowych i bezpiecznych warunkach, należy przestrzegać kilku kroków. Pierwszym etapem jest przygotowanie miejsca pracy. Następnie należy dokładnie oznaczyć miejsca, w których chcemy wykonać otwory na powierzchni betonu. Przed rozpoczęciem pracy należy sprawdzić, czy wiertarka działa poprawnie i czy wiertła są prawidłowo zamocowane.

Jeśli wszystko jest w porządku, możemy rozpocząć wycinanie w betonie. Prędkość obrotowa wiertarki powinna być dostosowana do twardości materiału – im materiał twardszy, tym obroty powinny być wolniejsze. Wiertła mogą się nagrzewać. Dlatego warto regularnie je chłodzić specjalnym olejem, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom. Jak wywiercić dziurę w betonie, jeśli wiertło zakleszcza się w materiale? W takim przypadku należy przerwać wiercenie diamentowe, wyłączyć urządzenie i powoli wyciągnąć wiertło z otworu. Dopiero potem możemy kontynuować wiercenie w betonie.

Potrzebuję pomocy z...