Opis artykułu
Podstawowe zasady powieszenia obrazów na ścianie
Dekoracje ścienne to ważny element w trakcie urządzania naszego wnętrza. Obrazy, grafiki czy zdjęcia mogą zmienić smutny pokój w królestwo przytulności. Sprawdź, jak dobrać i jak wieszać obrazy na ścianie.
Wybór odpowiedniego miejsca na powieszenie obrazu
Przed powieszeniem obrazu na ścianie najpierw musimy wybrać odpowiednie miejsce. Jeżeli zdecydowaliśmy się na jeden duży obraz, najlepiej umieścić go w dobrze widocznym, centralnym miejscu naszego pomieszczenia. Ważnym jest też, na jakiej wysokości wieszać obrazy.
W przypadku dużego obrazu, jego środek powinien się znaleźć mniej więcej w odległości 150 cm od podłogi. To optymalna zasada, która jest stosowana w muzeach i galeriach. Zastanawiasz się, jak wieszać obrazy nad kanapą czy innymi meblami? Najważniejszym jest zachować odstęp ok. 20-30 cm, a sam obraz nie powinien być szerszy niż mebel. Pamiętajmy też, by nie wieszać obrazów w ciemnym miejscu.
Jak dobrać odpowiedni haczyk lub wkręt?
Duże znaczenie ma także technika powieszenia obrazu. Jeżeli decydujemy się na duży obraz najlepiej użyć wkrętu lub haczyka. Na rynku dostępne haczyki i wkręty w różnych wariantach. Ważnym jest uwzględnić przy ich doborze wagę obrazu oraz możliwości ściany. Producenci pozostawiają informację o tym, jakiej wagi obraz dany haczyk może utrzymać. W przypadku, gdy chcemy zawiesić ciężki obraz, ważący nawet 20 kg, najlepiej oprócz haczyków użyć wytrzymałą linkę stalową. Wtedy będziemy mieli stuprocentową pewność, że obraz na pewno nie spadnie.
Jak powiesić obrazy na różnych rodzajach ścian?
Obrazy, plakaty czy zdjęcia to obowiązkowy element wystroju każdego wnętrza. Jednak przed tym, jak wieszać obrazy należy uwzględnić kilka kwestii. Jedną z nich jest ustalenie rodzaju ściany, aby następnie dobrać odpowiedni sposób mocowania.
Powieszenie obrazów na ścianach z cegły
Ściana z cegły może być ozdobą samą w sobie, jednak jej dodatkowe udekorowanie doda twojemu pomieszczeniu ciepłej atmosfery. Są kilka sposobów na mocowanie obrazów na ścianie z cegły. Najpopularniejszy i najłatwiejszy z nich to wbicie gwoździa, jednak dotyczy to jedynie mniejszych obrazów. W przypadku, gdy chcemy zawiesić duży, ciężki obraz musimy użyć haczyków, jednak ta metoda nie będzie dobrym rozwiązaniem dla osób, często zmieniających dekoracji na ścianach, ponieważ w strukturze cegły zostaną widoczne dziury.
Powieszenie obrazów na ścianach z betonu
Wieszanie obrazów na ścianie betonowej nie jest łatwą sprawą, ponieważ charakteryzują się oni dużą twardością i odpornością na zniszczenie. Do tego typu ścian do zawieszenia obrazu najlepiej zastosować kołki rozporowe wykonane z plastiku (do mocowania lekkich przedmiotów) lub metalu (do mocowania przedmiotów o znacznym ciężarze). Warto podkreślić, że wiercenie w ścianie betonowej to duże wyzwanie dla wiertarki, więc warto robić przerwy, by nie doszło do przegrzania i spalenia sprzętu.
Powieszenie obrazów na ścianach gipsowo-kartonowych
Do mocowania obrazów na ścianie gipsowo-kartonowej możesz użyć m.in. gwoździ lub kołków rozporowych. Jeśli planujesz zamocować obraz czy zdjęcie za pomocą gwoździ, musisz wbić je pod ostrym kątem. Najlepiej wybrać gwoździ ocynkowane, miedziane lub mosiężne. Na gwoździu może być zawieszony przedmiot o wadze maksymalnie 5 kg. W przypadku ciężkich przedmiotów najlepiej użyć kółka z zaczepem kolankowym.
Jak powiesić wiele obrazów na jednej ścianie?
Pomysłów na udekorowanie ściany za pomocą obrazów jest mnóstwo. Gdy decydujemy się na większą ilość elementów, do wyboru mamy kilka konfiguracji jak symetrycznych, tak i tych bardziej kreatywnych, dzięki czemu możesz stworzyć na swojej ścianie prawdziwe dzieło sztuki.
Planowanie układu obrazów na ścianie
Jeżeli planujesz stworzyć na swojej ścianie galerię obrazów czy zdjęć musisz najpierw zaplanować odpowiedni ich rozkład. W przypadku, gdy obrazy różnią się kształtem i rozmiarem, możesz skorzystać z jednego z następnych układów:
- Układ kwadratowy — największy obraz jest w centrum, a mniejsze są podkreśleniem narożników
- Linia prosta — największy obraz jest w centrum, a coraz mniejsze w kierunkach zewnętrznych
- Układ w kształcie góry — największy obraz jest na szczycie, a mniejsze są mocowane ukośnie ku dołowi.
Możesz także wymyślić swój własny układ. W takim razie na zwykłym papierze odrysuj i wytnij tyle kształtów w rozmiarze 1:1, ile jest obrazów i przyklej je do ściany taśmą tak, jak tobie się podoba. Następnie według swojej kompozycji zawieś obrazy. Jeżeli masz obrazy o takim samym kształcie i rozmiarze, możesz stworzyć galerię symetryczną. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jakiego efektu chcesz odzyskać. Pamiętaj, że obrazy prostokątne poszerzają pomieszczenie, a pionowe zwężają je i dodają wysokości.
Jak zachować równowagę i harmonię między obrazami?
Kiedy tworzymy kompozycje z wielu obrazów, musimy uwzględnić m.in. kolorystykę układu, aby zachować jednorodną paletę barw. Warto podkreślić, że kolory jaskrawe ożywiają wystrój naszego wnętrza, a stonowane działają uspokajająco. Pamiętajmy również o rozmiarze. Na przykład płótna wieloczęściowe czy mapy nie wyglądają dobrze w małych rozmiarach. Najlepiej kierować się zasadą — im mniejsze wnętrze, tym mniejsze obrazy powinny znaleźć się na Twojej ścianie.
Jak powiesić obrazy w regularnych odstępach?
Ostatnio sporą popularnością cieszą się obrazy kaskadowe. Jest to jedna kompozycja, która została podzielona na wiele elementów. Gdy montujemy taki obraz, koniecznie musimy uwzględnić małe odstępy między częściami kompozycji, które zazwyczaj wynoszą 2 cm. W tym przypadku warto zacząć od centralnego elementu, a odstęp wymierzyć linijką.
Jak powiesić obrazy bez wiercenia dziur w ścianie?
Aby udekorować naszą ścianę obrazami czy zdjęciami nie jest już konieczny młotek ani wiertarka. Istnieją alternatywne sposoby wieszania obrazów. Sprawdź, na czym wieszać obrazy, aby nie pozostawić dziur w ścianie.
Wykorzystanie taśm mocujących
Jedną z najpopularniejszych metod, która pozwala nam na wieszanie obrazów bez wiercenia, są taśmy mocujące. Zapewniają mocne łączenia i mogą wytrzymać obciążenia nawet do 6 kg. Wystarczy jedynie przykleić taśmę na tylną część ramy obrazu i przykleić ją do ściany.
Użycie specjalnych uchwytów do obrazów
Jeśli chcemy zawiesić całą kompozycję obrazów, możemy skorzystać ze specjalnej listwy, na której z łatwością je zamontujemy. W tym przypadku zmiana obrazów też nie będzie stanowiła problemu.
Korzystanie z drutów mocujących i haczyków samoprzylepnych
Kolejnym sposobem na wieszanie obrazów bez gwoździ są haczyki samoprzylepne. To szybka i tania metoda. Na haczyku musimy usunąć pasek zabezpieczający warstwę samoprzylepną i docisnąć go do ściany. Do zawieszenia obrazu także wykorzystują druty mocujące. Ten sposób mocowania jest nieco bardziej skomplikowany od pozostałych i służy do prezentacji większych, cięższych obrazów. Drut należy przymocować do metalowych oczek ramy i zawiesić go na haczyk.
Podsumowanie
Wydaje się, że mocowanie obrazów na ścianie nie jest sprawą skomplikowaną, jednak ten proces należy przeanalizować z rozwagą. Istotnym jest m.in. dopasowanie obrazu do pomieszczenia i wybór ściany, na której go zawiesisz. Pamiętaj, że odpowiednie plakaty czy obrazu mogą całkowicie zmienić charakter Twojego wnętrza.