Nie przegap okazji i pobierz aplikację już teraz!
Pobierz aplikację
Dodaj zlecenie
Dodaj zlecenie
Strefa wykonawcy

Jak wykręcić urwaną śrubę?

01.05.2024
861
Jak wykręcić urwaną śrubę?


Jak wykręcić zerwaną śrubę, to aktualne pytanie, ponieważ taki problem jest powszechny. Złamana część śruby może pozostać w powierzchni roboczej. A więc należy wiedzieć, jak szybko i bez innych awarii odkręcić zepsutą śrubę.

Łatwy sposób na znalezienie wykonawcy z usługi Złota rączka Mamy 8419 specjalistów Średnia ocena 4.9 – blisko Ciebie!

Potrzebuję pomocy z…

Śruba może pęknąć pod wpływem naprężeń mechanicznych, naprężeń, obciążeń statycznych. Istnieje kilka skutecznych sposobów na rozwiercanie śruby. W tym artykule przyjrzymy się najprostszym i zarazem najbardziej skutecznym opcjom, które pomogą wykręcić urwaną śrubę.

Urwana śruba – co robić?

Śruba może pękać na różne sposoby. W niektórych przypadkach można wykonać rozwiercanie śrub, natomiast są chwile, kiedy trzeba podjąć wysiłek, aby usunąć resztki śruby. Aby usunąć urwaną śrubę, konieczne będzie przeprowadzenie sprawdzonych sposobów:

 • Skup się na problemie i porzuć panikę. Pomoże Ci cierpliwość. W pośpiechu istnieje ryzyko utrudnienia sytuacji, po czym zdobycie urwanej śruby będzie znacznie trudniejsze;
 • Użyj specjalnych narzędzi do odkręcania zardzewiałych śrub. W sprzedaży można znaleźć dziesiątki rozwiązań, które pomagają szybko odkręcić zerwaną śrubę. Mistrzowie zawsze będą mieli pod ręką skuteczne narzędzia. Najczęściej takie płyny zawierają grafit i molibden;
 • Aby szybko odkręcić śrubę, użyj otworu wiertniczego na śrubokręt. Aby to zrobić, potrzebujesz cienkiego wiertła. Po zakończeniu pracy będzie można łatwo wyjąć złamaną śrubę z części;
 • Kolejnym narzędziem, które pomoże w rozwiązaniu kwestii urwanych śrub jest palnik gazowy. Istotą jego zastosowania jest podgrzanie części, co pociągnie za sobą lekkie nagrzanie pękniętej śruby. Zachowaj szczególną ostrożność podczas wykonywania takich manipulacji;
 • Na ostatnim etapie musisz poluzować resztę produktu za pomocą śrubokręta z korbą. Jeśli jest to stosunkowo nowe połączenie śrubowe, będziesz mógł odkręcić śrubę.

Nacięcie szlifierką i próba wykręcenia płaskim śrubokrętem

To najłatwiejszy sposób, jak rozwiercić śrubę, ale nie zawsze działa. W około połowie przypadków śruba zrywa się z wystającym fragmentem, za który można się po prostu złapać.

Jeśli na złamanej śrubie u pozostanie wystający fragment, możesz oprzeć się o niego pod kątem płaskim śrubokrętem i uderzając młotkiem resztki konsktrukcji, delikatnie poruszać się po samej podstawie pierścienia, stopniowo odkręcająс. Bierzemy płaski śrubokręt, opieramy go o odłamek i wstrząsowymi ruchami pod kątem w kierunku odkręcania gwintu delikatnie obracamy.

Ta metoda jest odpowiednia, jeśli do odkręcenia nie potrzebujesz dużej siły. Jeśli wysiłek nie wystarczy, przejdź do drugiej metody.

Wykręcenie urwanej śruby można wykonać za pomocą śrubokręta. Aby to zrobić, w gwintowanej części wierci się dwa przecinające się otwory, które tworzą coś w rodzaju prostej szczeliny. Wsuwa się tam śrubokręt, pogłębia się uderzając młotkiem w rączkę, a następnie odkręca się śruba.

Wykręcanie urwanych śrub

Rozwiercenie urwanej śruby

Urwana śruba jak wykręcić? Pierwszą rzeczą do zrobienia jest nie panikować. Wykręcić złamaną śrubę się uda, najważniejsze jest prawidłowe działanie. Po drugie – obejrzyj „miejsce zdarzenia”. Jeśli śruba się urwała podczas odkręcania – wlej WD40 lub płyn hamulcowy – konieczne jest, aby pęknięta część była przechylona wzdłuż gwintu. Możesz spróbować wyżarzyć nić palnikiem – musisz patrzeć stosownie do okoliczności. Zobacz, gdzie się urwała śruba. Jeśli część obłomowa wystaje, masz dużo szczęścia – możesz spróbować go odkręcić. Jeśli jest taka możliwość wkręcamy dwie nakrętki, górna mocuje dolną. Odkręć dolną nakrętkę – jeśli zerwana śruba pozostawiła nienaruszony gwint, powinna wyjść. Jeśli brakuje miejsca na dwie nakrętki – próbujemy je odkręcić szczypcami. Innym sposobem jest zrobienie szczeliny pośrodku za pomocą szlifierki. W rezultacie otrzymujemy śrubę, którą można spróbować odkręcić śrubokrętem. Jeśli zadziałało, problem został rozwiązany. 

Wykręcenie urwanej śruby przy pomocy wysokiej temperatury

Metal pod wpływem wysokiej temperatury rozszerza się, dlatego aby usunąć urwaną śrubę, należy podgrzać nakrętkę lub część, w którą wkręca się okucie, a jeśli to nie pomoże, to samo mocowanie, ponieważ wahania wielkości pomogą zniszczyć rdzę. Ogrzewanie można wykonać za pomocą narzędzia, takiego jak palnik gazowy, lutownica, a nawet zapalniczka.

Specjalnym urządzeniem do podgrzewania skorodowanych i zakleszczonych śrub i nakrętek jest indukcyjna nagrzewnica do śrub. Podgrzana część umieszczana jest wewnątrz pola indukcyjnego, spirali, w wyniku czego nagrzewa się. Zaletą jest to, że nagrzewanie odbywa się natychmiast ze wszystkich stron, a nie z jednej strony, jak ma to miejsce w przypadku palnika lub innego narzędzia. To urządzenie jest małe, wygodne, zasilane napięciem 220 V. Możesz je złożyć samodzielnie z improwizowanych środków.

Gdy zкгиф jest gorąca, odkręca się ją za pomocą klucza płaskiego lub nasadowego. Jeśli nie było możliwe natychmiastowe odkręcenie, powtórz procedurę.

Jak rozwiercić śrubę

Spawanie urwanej śruby

Przyspawaj metal do urwanej śruby i pozwól mu ostygnąć przed całkowitym spawaniem. Powinieneś pracować, aż nakrętka zostanie całkowicie wypełniona metalem. Lepiej robić to etapami, pozwalając metalowi ostygnąć między krokami. Po schłodzeniu kołek można wyjąć kluczem.

Podczas korzystania z metody spawania należy pamiętać o kilku rzeczach:

 • Konieczne jest jak najlepsze oczyszczenie urwanej śruby i otaczającego ją obszaru, aby zapewnić pomyślne spawanie.
 • Musisz dostać się jak najgłębiej do nakrętki. Użyj nowej ocynkowanej śruby, jeśli nie masz innej alternatywy.
 • Usuń całą rdzę z kołka i nakrętki przed spawaniem. Konieczne jest również oczyszczenie obszaru, w którym zostanie umieszczony zacisk masowy/dodatni na części, usuwając z niego jak najwięcej rdzy, aby zapewnić maksymalny przepływ prądu.
 • Ta metoda jest znacznie bardziej skomplikowana niż poprzednie, więc nie jest często używana. Ponadto spawanie wymaga pewnych umiejętności i wiedzy, a także przestrzegania przepisów bezpieczeństwa.

Jak wykręcić złamaną śrubę przy pomocy młotka?

Ta opcja jest bardziej odpowiednia dla dość dużych śrub. Dłuto opiera się o główkę śruby i uderzając młotkiem, stopniowo obracaj śrubę lub nakrętkę. Małe śruby lub wkręty można poluzować za pomocą wkrętaka udarowego i młotka. 

Pomoc fachowca w usunięciu ukręconej, złamanej lub urwanej śruby

Dobry ślusarz pomoże w rozwiązaniu trudnych sytuacji, związanych m.in. z urwaną śrubą, ale nie tylko. Ponieważ, jak widzimy, niektóre opcje wymagają narzędzi i umiejętności, i lepiej nie podejmować się próby samodzielnej naprawy, a zwrócic się za pomocą do specjalisty.

Podsumowanie

 • Każdy ślusarz przynajmniej raz spotkał się z tak nieprzyjemną sytuacją, jak urwana śruba. Kiedy tak się dzieje, sytuacja wydaje się naprawdę beznadziejna. W rzeczywistości problem można dość łatwo rozwiązać w jak najkrótszym czasie;
 • Jednak najlepiej aby osoba, które się podejmie tego wyzwania, posiadała odpowiednie doświadczenie i narzędzia (a także umiała z nich korzystać);
 • Możesz spróbować sposoby, opisane  w tym artykule, ale nie zapominaj o własnym bezpieczeństwie;
 • Przede wszystkim nie panikuj i nie rób pochopnych działań;

Potrzebuję pomocy z...